summit u bruxellesu

EU odbila mogućnost susreta na vrhu s Putinom: ‘Još je rano, ne vidimo promjene u njegovom ponašanju‘

Francuska i Njemačka su se zauzele za obnovu dijaloga s Rusijom, ali je prijedlog podijelio europske čelnike
Angela Merkel i Sebastian Kurz prvog dana EU summita
 Olivier Matthys/AFP
Francuska i Njemačka su se zauzele za obnovu dijaloga s Rusijom, ali je prijedlog podijelio europske čelnike

Europska unija je u petak odbila mogućnost sastanka na vrhu s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom jer nisu stvoreni uvjeti za to, rekli su čelnici nakon europskog summita u Bruxellesu.

"Danas se nismo mogli dogovoriti o tome da se u skoro vrijeme trebamo sastati na summitu", rekla je kancelarka Angela Merkel koja je zajedno s Francuskom željela takav susret.

"Još je rano jer zasad ne vidimo radikalne promjene u Putinovu ponašanju", rekao je litavski predsjednik Gitanas Nauseda.

"Obvezati se bez ikakve crvene crte, bez ikakvih preduvjeta, bila bi veoma loša poruka", dodao je.

Angela Merkel je ipak ocijenila da je "važno nastaviti dijalog i raditi na njegovu obliku".

Osobno bih voljela "odvažniji" rezultat, zaključila je.

"Podupro sam Njemačku i Francusku u vezi s dijalogom s Rusij...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. prosinac 2025 16:29