ŠOKANTNA ODLUKA

HAAG OSLOBODIO PERIŠIĆA! Bio je osuđen na 27 godina za Srebrenicu i raketiranje Zagreba

Oslobađajuću presudu obznanio je Theodor Meron, sudac koji je oslobodio Antu Gotovinu i Mladena Markača
 AFP PHOTO / POOL / KOEN VAN WEEL

ZAGREB - Žalbeno vijeće Haškog suda (ICTY) prihvatilo je u četvrtak žalbu obrane i poništilo prvostupanjsku presudu kojom je bivši načelnik generalštaba Vojske Jugoslavije Momčilo Perišić bio osuđen na 27 godina zatvora zbog zločina u BiH i Hrvatskoj.

"Žalbeno vijeće nalaže da se Momčilo Perišić odmah pusti na slobodu", kazao je predsjednik vijeća Amerikanac Theodor Meron, isti sudac koji je presjedavao žalbenim vijećem kada su oslobođeni hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač.

Haški je sud u rujnu 2011. proglasio Perišića krivim za pomoć i podržavanje višegodišnje opsade i terora nad civilima u Sarajevu i ubojstava tisuća muslimana u Srebrenici te za propuste u kažnjavanju potčinjenih zbog raketiranja Zagreba.

Žalbeno je vijeće u slučaju Sarajeva i Srebrenice prvo utvrdilo da je raspravno vijeće pogrešnim pravnim standardima procjenjivalo dokaze a potom je samo, primjenjujući ispravne standarde, de novo procijenilo dokaze o odgovornosti Perišića u podržavanju zločina koje je počinila vojska Republike Srpske.

Većinom glasova žalbeno vijeće zaključilo je da dokazi ne podržavaju zaključak da se pomoć koju je, odlukom Vrhovnog savjeta obrane, Vojska Jugoslavije pružala Vojsci Republike Srpske može smatrati pomaganjem zločina nego tek pomaganjem općih ratnih napora.

Iako je VRS činila zločine žalbeno je vijeće zakjljučilo da se ipak nije radilo o zločinačkoj organizaciji nego o vojsci koja je sudjelovala u ratu.

Žalbeno je vijeće također zaključilo da se ni uloga Perišića u pružanju jugoslavenske vojne pomoći vojsci bosanskih Srba ne može smatrati pomaganjem zločina nego pružanjem potpore općim ratnim naporima druge vojske.

I u dijelu presude koji se ticao Zagreba raspravno je vijeće, prema žalbenim sucima, počinilo pravnu pogrešku jer nije analiziralo podržavaju li dokazi zaključak o postojanju Perišićeve stvarne kontrole nad počiniteljima toga zločina.

U pogledu raketiranja Zagreba vijeće je zaključilo da je Perišić imao utjecaja na pripadnike VJ upućene u snage vojske srpske krajine, a koji su sudjelovali u raketiranju Zagreba 2. i 3. svibnja 1995., ali da taj utjecaj nije dosezao prag "efektivne kontrole" koji je potreban za njegovu kaznenu odgovornost u odnosu na počinitelje zločina.

Perišić se dobrovoljno predao Haškom sudu 2005. godine, na dan objave optužnice, te je izjavio kako se ne osjeća krivim ni po jednoj točci optužnice.

Županijski sud u Zadru, u travnju 1997. osudio je u odsutnosti Momčila Perišića na 20 godina zatvora za kazneno djelo protiv čovječnosti i međunarodnoga prava, odnosno za ratni zločin protiv civila koji je počinjen u rujnu i listopadu 1991. Sud je istodobno osudio za to djelo i 18 oficira tadašnje JNA te im je izrekao kazne zatvora u trajanju od 10 do 20 godina.

Jadranka Sloković: 'Presuda Perišiću otvora mnoga pitanja!'

Oslobađajuća presuda Momčilu Perišiću pred Haškim sudom otvara mnoga pitanja, uključujući i ono je li itko osim neposrednih počinitelja zločina dobro suđen, ocjenjuje u četvrtak zagrebačka odvjetnica Jadranka Sloković u razgovoru za Hinu. Sloković ističe da je višegodišnja opsada Sarajeva sama po sebi zločin protiv civila pa se takvoj operaciji ni ne može pružati zakonita vojna potpora.

"Ako se opsada Sarajeva proglasi nekim općim ratnim naporom onda dolazimo u situaciju da nitko nije počinio kazneno djelo", dodaje. Ocjenjuje da je presuda kontroverzna jer se nakon nje postavlja pitanje što je ratni zločin.

Ovo postavlja i pitanje moraju li se sada revidirati već donesene presude, poput one protiv Stanislava Galića osuđenog za opsadu Sarajeva, a uz ovako izmijenjen pristup može se u konačnici postaviti i pitanje Srebrenice u kojoj je Ratko Mladić počinio zločin, kaže Sloković. "Sada je teško snaći se jer sude različito i teško je više iščitati što sud hoće", dodala je Sloković.

U Bosni i Hercegovini oprečne reakcije na presudu Haškog suda

Presuda kojom je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) oslobodio odgovornosti srpskoga generala Momčiča Perišića za ratne zločine, u Bosni i Hercegovini je u četvtak kao i obično u takvim slučajevima izazvala oprečne reakcije.

Udruge koje okupljaju bošnjačke stradalnike i članove obitelji ubijenih taj su pravorijek ICTY-a listom osudile, dok su iz Republike Srpske presudu pozdravili uz očekivanja kako je to uvod u drugačiji odnos cijele međunarodne zajednice prema ratu u BiH. "To je izvan svake pameti", izjavila je u ime udruge Majke enklava Serbrenice i Žepe njezina članica Sabaheta Fejzić.

Medijima kazala kako je nakon ovakve presude teško vjerovati Haaškome sudu jer je smatar da je sve izvjesnje da se on vodi politilkim kriterijima. "Oni ovime čine uslugu državama koje su počinile genocid ne samo u Srebrenici, nego u čitavoj Bosni i Hercegovini gdje žive Bošnjaci", izjavila je Fejzić.

Predsjednik udruge bivših pripadnika vojske bosanskih Srba Pantelija Ćurguz oslobađajuću je presudu Perišiću pozdravio. "Napokon je jedan Srbin oslobođen", kazao je Ćurguz medijima u Republici Srpskoj, zaključivši kako je to ohrabrenje i za druge srpske političke i vojne čelnike kojima su procesi u tijeku. Zastupnik vladajućeg Saveza nezavisih socijaldemokrata (SNSD) u parlamentu BiH Krstan Simić je ocijenio kako je presuda Perišiću važna kao dokaz da se iz Beograda nije upravljalo vojskom bosanskih Srba te da je ona djelovala samostalno.

Alaburić: 'Žalbeno vijeće promijenilo je pravne standarde'

ZAGREB - Odvjetnica Vesna Alaburić izjavila je večeras da je Žalbeno vijeće Haškoga suda (ICTY), koje je danas donijelo oslobađajuću presudu za bivšega načelnika generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, promijenilo pravne standarde u odnosu na Bosnu i Hercegovini (BiH), dok je u odnosu na Hrvatsku, odnosno na rakteriranje Zagreba, zaključilo da Perišićev utjecaj nije dosezao prag "efektivne kontrole".

Kako je objasnila Vesna Alaburić u telefonskoj izjavi za Hinu, Žalbeno vijeće Haškoga suda je u odnosu na presudu iz 2011. prihvatilo žalbu obrane i zaključilo da u slučaju Sarajeva i Srebrenice nema direktnih dokaza da je pomoć koju je Vojska Jugoslavije pružila Vojsci Republike Srpske bila izravno pomaganje zločina, nego tek pomaganje općih ratnih napora. Kad je riječ o Perišićevoj odgovornosti za raketiranje Zagreba, Alaburić je rekla da je Žalbeno vijeće zaključilo da Perišić nije imao "efektivnu kontrolu" nad pripadnicima Vojske Jugoslavije, iako je imao utjecaja na pripadnike te vojske uključene u snage vojske srpske krajine što je pak, objasnila je, standard kada se odlučuje o zapovjednoj odgovornosti.

Alaburić je zaključila da oslobađajuća presuda znači da se Momčilu Perišiću nije sudilo kao članu udruženoga zločinačkog pothvata već po klasičnom obliku kaznene odgovornosti. Odvjetnica Vesna Alaburić već nekoliko godina u Haagu zastupa bivšega načelnika Glavnog stožera HVO-a Milivoja Petkovića.

Mišetić: 'U Haagu je već ranije utvrđena odgovornost Beograda'

ZAGREB - Američki odvjetnik Luka Mišetić ocijenio je da unatoč oslobađajućoj presudi u predmetu "Perišić" ostaje činjenica da je u Haagu već ranije utvrđena odgovornost Beograda za zločine u Hrvatskoj i BiH. "ICTY je već utvrdio u predmetu Martić da je Beograd bio umiješan u udruženi zločinački pothvat i u Hrvatskoj i u BiH, koji je uključio ne samo Miloševića nego i zapovjednika JNA Veljka Kadijevića i Blagoja Adžića", kazao je za Hinu haški branitelj oslobođenog generala Ante Gotovine.

Mišetić podsjeća da je presuda Martiću utvrdila da je politički cilj ujedinjenja srpskog područja u Hrvatskoj i BiH sa Srbijom proveden rasprostranjenim i sustavnim oružanim napadima na pretežno hrvatska i druga nesrpska područja, kao i djelima nasilja i zastrašivanja. Presudom je vijeće tada utvrdilo da su SVK i VJ u stvarnosti bile jedna te ista organizacija, samo što se nalazila na dvije zasebne lokacije kao i da su čitavo vrijeme rata pobunjena srpska vodstva u Hrvatskoj i BiH surađivala s vodstvom Srbije.

U provođenju zločinačkog pothvata sudjelovali su, po toj presudi, uz bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića i Blagoje Adžić, Milan Babić, Radmilo Bogdanović, Veljko Kadijević, Radovan Karadžić, Ratko Mladić, Vojislav Šešelj, Franko Simatović zvani Frenki, Jovica Stanišić i kapetan Dragan Vasiljković.

Upitan znači li presuda "Perišić" i amnestiranje beogradskog vodstva za zločine Mišetić kaže kako ona nužno ne znači "oslobađanje" Miloševića i njegovih suradnika. "Samo zbog toga što je utvrđeno da Perišić nije imao zločinačku namjeru slanjem oružja bosanskim Srbima ne znači da Milošević, Stanišić, Kadijević i drugi nisu dijelili zajedničku namjeru stvaranja velike Srbije zločinačkim sredstvima". Koliko vidim, sud je jednostavno kazao da Perišić nije kazneno odgovoran za djela bosanskih i hrvatskih Srba samo zbog toga što im je slao oružje, pojašnjava Mišetić.

"To za mene nije kontroverzno pitanje. Bi li itko stvarno kazao da sve zemlje koje šalju oružje pobunjenicima u Siriji trebaju kazneno odgovarati ako sirijski pobunjenici počine zločine tim oružjem?", ističe Mišetić. On ocjenjuje da je situacija s Miloševićem, Stanišićem ili Šešeljem drukčija: tamo sud može utvrditi zločinačku namjeru u njihovim izjavama i djelima koja pokazuju da su podupirali politiku uklanjanja nesrpskog stanovništva s okupiranih područja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 19:45