‘DOBRA IDEJA‘

Još jedna država želi postati članica BRICS-a

Cilj je BRICS-a razvijati konzistentan, aktivan, pragmatičan i otvoren dijalog i suradnju među zemljama članicama

Vladimir Putin, I Abdul-Karim Hashim Mostafa, Sergei Lavrov

 Sergei Karpukhin/tass/profimedia/Sergei Karpukhin/tass/profimedia
Cilj je BRICS-a razvijati konzistentan, aktivan, pragmatičan i otvoren dijalog i suradnju među zemljama članicama

Irak se nada da će jednog dana postati dio BRICS-a, rekao je za rusku novinsku agenciju TASS irački veleposlanik u Moskvi Abdul-Karim Hashim Mostafa, dodavši da eventualno pridruživanje ovisi o organizaciji i uvjetima za članstvo.

"BRICS je vrlo važna organizacija i nadam se da će Irak jednog dana biti njezin dio", rekao je veleposlanik.

Eventualno pridruživanje Iraka BRICS-u "ovisi o mnogo čemu", dodao je irački dužnosnik, izdvojivši organizaciju grupe i uvjete za članstvo.

"No, pridruživanje skupini definitivno će biti dobra ideja", dodao je Mostafa za TASS.

BRICS su 2006. godine osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a priključenje Južnoafričke Republike 2011. donijelo je grupi ime BRICS.

Cilj je BRICS-a razvijati konzistentan, aktivan, pragmatičan i otvoren dijalog i suradnju među zemljama članicama, definirano je na prvom samitu u Jekaterinburgu u lipnju 2009. godine, podsjeća TASS.

Naknadno je grupa usvojila načela nesvrstanosti i neutralnosti, dodaje ruska novinska agencija.

BRICS se ponovno proširio u siječnju 2024. godine, kada su punopravni članovi postali Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati i Etiopija, a početkom 2025. pridružila im se i Indonezija.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
30. lipanj 2026 13:21