ANALIZA JUTARNJEG

Iza kulisa istupa uzdrmanog Vučića: Kamo zapravo vode ‘inozemni tragovi‘ koje optužuje za kaos

Nije ništa nagađao, ali je preko naručenih pitanja novinara poslao poruku da zna o kome se radi
Aleksandar Vučić
 Afp

Što se krije iza nasilnih prosvjeda u Beogradu u noći s utorka na srijedu? Je li to, na kraju, ipak nekakva poruka Aleksandru Vučiću iz Moskve, uoči razgovora o Kosovu ovih dana u Parizu i Bruxellesu, da će mu zasoliti ako bude "solirao"? Ili je sve to tek kremaljsko-vučićevska igra? Je li sve to šarada da se Bruxelles nagovori da ne pritišće Vučića oko (očekivanog) priznanja Kosova? Je li spominjanje Rusa kao mogućih organizatora koji stoje iza tih nereda poruka i Bruxellesu da ga ne stišću oko priznanja Kosova jer mu "Rusi rade o glavi"? Još jedan argument koji može iskoristiti. Sve je na stolu, barem sada.

Naime, neki beogradski analitičari u prosvjedima vide "ruski pečat" i sličnost s prosvjedima u Podgorici prije koju godinu protiv Mila Đukanovića, koje su, kako tvrde u Crnoj Gori, logistički podržale ruske obavještajne službe. S druge strane, neki misle da Vučić spominjanjem Rusa zapravo želi prepasti Bruxelles te opet dobiti na vremenu koje mu curi.

Aleksandar Vučić je na konferenciji za novinare govorio o "inozemnom tragu" koji je primijećen na ovim prosvjedima, ali nije ga precizirao, no spomenuo je "ljude iz regije" koji su tamo viđeni.

image
Prosvjed u Beogradu
Oliver Bunic/AFP

"U neredima su sudjelovale i osobe s područja bivše Jugoslavije. Pitat ćemo susjede što su oni radili tamo, koji je bio njihov cilj", rekao je Vučić, stvarajući dodatnu intrigu i misterij.

Također nije precizirao o kome je iz regije riječ. Zanimljivo je da Vučić nije izrijekom spomenuo Ruse, ali se ponovno obrušio na hrvatske medije kao zlonamjerne, dajući time možda neku poruku da misli i na umiješanost Hrvatske. Doduše, prema pitanjima novinara iz njegovih prorežimskih medija vidjelo se da su u pitanju ruski i crnogorski državljani, ali je i tu Vučić izbjegao konkretan odgovor. Nije ništa demantirao, ali nije izrijekom niti spomenuo Ruse, ni Crnogorce.

image
Prosvjed u Beogradu
Oliver Bunic/AFP

Vučić nije ništa nagađao, ali je očito preko naručenih pitanja novinara poslao poruku da ipak zna o kome se radi. No, "inozemni faktor" nestabilnosti je detektiran i on svakako nije bezazlen, uznemirio je Vučića, a očito je došao s Istoka.

image
Prosvjed u Beogradu
Andrej Isakovic/AFP

Već se dugo nagađa da Rusi šalju poruku Vučiću da im ne okreće leđa, a i u ruskim se medijima spominjalo kako u Srbiji Rusija ima još svojih igrača na koje računa, osim na Vučića. On svakako jest onaj na koga Rusi računaju, ali ne može baš "solirati" koliko misli. Rusija se boji da bi rješenjem kosovskog pitanja, odnosno pristajanjem na bruxelleske odluke, ona bila istisnuta iz posljednje točke na koju se u Europi upire - Srbije. Vučić sjedi na nekoliko stolaca, pregovara s EU, oslanja se na Rusiju, a sada se okrenuo i Kini kao dodatnom stolcu na kojem bi sjedio.

Aleksandar Vučić putuje u Pariz i Bruxelles na europske razgovore o sudbini srpsko-kosovskih odnosa, nakon što su propali pregovori u Washingtonu. Susrest će se s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a u nedjelju i s kosovskim premijerom Avdullahom Hotijem.

image
Prosvjed u Beogradu
Andrej Isakovic/AFP

Doduše, suludost prosvjednika koji su, između ostalog, tražili ukidanje 5G mreže, prosvjedovali protiv imigranata te čak zagovarali teoriju Zemlje kao ravne ploče ide na mlin Vučiću. Srbijanski predsjednik ekvilibrira, a tek treba vidjeti što će od toga ispasti.

image
Prosvjed u Beogradu
Oliver Bunic/AFP
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 15:23