
Kanađani su izašli na birališta na saveznim izborima nad kojima lebdi tamna sjena prijetnji Donalda Trumpa suverenitetu zemlje i strahovi zbog njegovog eskalirajućeg trgovinskog rata.
U posljednjim danima jednomjesečne kampanje - tijekom koje su svi stranački čelnici ove izbore opisali kao najznačajnije u životu - američki predsjednik ponovno se uključio u nacionalnu raspravu, s novim prijetnjama aneksijom zemlje, a oglasio se i prilikom otvaranja birališta.
Trump je ponovno pozvao Kanađane da razmisle o tome da postanu "dragocjena" 51. država SAD-a. "Sretno velikom narodu Kanade", objavio je Trump na svojoj društvenoj mreži Truth Social.
"Izaberite čovjeka koji ima snage i mudrosti da vam prepolovi poreze, poveća vašu vojnu moć, besplatno, na najvišu razinu na svijetu, imajte svoje automobilske, aluminijske, drvne, energetske poslove i poslove s čelikom, ČETVEROSTRUKO veće, S NULA CARINA ILI POREZA, ako Kanada postane draga 51. država Sjedinjenih Američkih Država", napisao je američki predsjednik, kako prenosi Newsweek.
"Nema više prije mnogo godina umjetno povučene linije. Zamislite koliko bi ova kopnena masa bila lijepa. Slobodan pristup BEZ GRANICA", dodao je.
"SVE POZITIVNE STRANE BEZ NEGATIVNIH. TAKO JE SUĐENO! Amerika više ne može subvencionirati Kanadu stotinama milijardi dolara godišnje koje smo trošili u prošlosti. Nema smisla, osim ako Kanada nije (američka savezna) država!", zaključio je Trump.
Vladajuća Liberalna stranka premijera Marka Carneyja i oporbeni konzervativci, koje vodi Pierre Poilievre, u tijesnoj su izbornoj utrci. Posljednje predizborne ankete i dalje daju prednost liberalima, no Konzervativna stranka je smanjila razliku.
PROČITAJTE VIŠE > U Kanadi bi se mogao dogoditi kopernikanski obrat kakav povijest demokracije ne pamti
Više od sedam milijuna Kanađana je već glasalo, što predstavlja rekordno visoku razinu, prema izbornim dužnosnicima. Prvi rezultati se očekuju nedugo nakon zatvaranja birališta u ponedjeljak navečer, a na izborima 29 milijuna glasača bira svih 343 članova donjeg doma kanadskog parlamenta u Ottawi.
Nakon što su gotovo deset godina bili na vlasti, liberali su djelovali politički potrošeno, a konzervativci su ušli u utrku kao najizgledniji pobjednici idućih izbora.
No, Carney, bivši guverner kanadske središnje banke, proteklih je tjedana popravio izglede svoje stranke, a pomogle su mu trgovinske napetosti i prijetnje aneksijom američkog predsjednika Donalda Trumpa. Carney se pozicionirao kao stabilizirajuća ličnost i zagovornik diverzifikacije trgovinskih veza s Europom i Azijom radi smanjenja ovisnosti o Sjedinjenim Američkim Državama.
Poilievre pak se u predizbornoj kampanji usredotočio na smanjenje poreza i troškova vlade. Međutim, njegov populistički pristup i retorika koja podsjeća na Trumpa su, čini se, uznemirile neke glasače usred visokih tenzija s Washingtonom.
Obje stranke se natječu za najmanje 172 zastupničkih mjesta, što bi im osiguralo apsolutnu većinu. Kanada ima većinski izborni sustav u kojem se iz svake izborne jedinice bira samo jedan predstavnik, koji u njoj osvoji većinu glasova. Ako nijedna od stranaka ne dobije većinu, Carney ili Poilievre će trebati podršku manjih stranaka poput Novih demokrata, Zelenih ili stranke Bloc Quebecois.
PROČITAJTE VIŠE > Zbog Trumpovih prijetnji Kanađani oživjeli zaboravljenog superjunaka
Liberali su Kanadom, zemljom s oko 40 milijuna stanovnika, upravljali od 2016. Prvotno izabrani s većinom u parlamentu, proteklih su godina vodili manjinsku vladu pod bivšim premijerom Justinom Trudeauom. Navevši kao razlog pad potpore javnosti zbog porasta životnih troškova, Trudeau je podnio ostavku u ožujku te pripremio put za izbor Carneyja kao stranačkog vođe i novog premijera.
Carney je potom raspisao prijevremene izbore te spriječio glasanje o povjerenju koje mu je prijetilo. Prema kanadskom zakonu, idući izbori su trebali biti ujesen, četiri godine nakon posljednjih u listopadu 2021.
Komentari
0