
Konklava službeno počinje u srijedu 7. svibnja u 16.30, broj kardinala izbornika u Sikstinskoj kapeli stao je na 133, službeni jezik bit će talijanski, a sporni kardinal Giovanni Angelo Becciu neće pristupiti glasanju.
To su najvažniji naglasci koji su jučer objavljeni iz Vatikana gdje se "crvene kapice" intenzivno pripremaju za izbor 267. poglavara Katoličke crkve. Ako je suditi po izjavama nekih kardinala bliskih pokojnom Franji, konklava bi trebala trajati kratko, navodno postoji jedinstvo među okupljenima u Santa Marti, a prema današnjoj propovijedi na općoj kongregaciji, teško je očekivati da će se izabrati papa koji će potpuno izokrenuti put koji je svijetu predstavio papa Franjo.
- Crkvom se širi opća zbunjenost - propovijedao je ujutro kardinal Donato Ogliari u Sinodalnoj dvorani u Vatikanu kardinalima koji biraju papu.
Njega je papa Franjo postavio za opata crkve Sv. Pavla izvan zidina i članom Dikasterija za biskupe, a u svom govoru naveo je niz kritičnih točaka u Crkvi te tako ponukao ostale da pri odabiru kandidata za novog papu promisle i tko bi te probleme mogao riješiti.
Nema promjena među favoritima
A problemi su sljedeći: rijetka svećenička zvanja, teško pastoralno djelovanje, uloga žena, borba protiv klerikalizma i birokratizacije svećeničke službe, "hiperaktivizam koji guši duhovnost i molitvu" te pošast pedofilije u Crkvi.
Teško je nakon tri dana "žalovanja" zaključiti je li se što oko favorita promijenilo i jesu li opće kongregacije donijele ikakav pomak o mogućem uzletu jednog od favorita, odnosno da se istaknuo kardinal koji dosad nije bio u prvom planu. Prema kladionicama, vodi Pietro Parolin, a tu su i filipinski kardinal Luis Antonio Tagle te još dvojica Talijana, Matteo Zuppi i Pierbattista Pizzabello.
Oni koji ulaze u konklavu osluškuju ono što se priča unutar zidina i izvan njih pa je kardinal Camilo Ruini, veliki poklonik Ivana Pavla II. i Benedikta XVI., jučer vrlo jasno otklonio tvrdnje onih koji su nakon sprovoda tvrdili da je postignuto jedinstvo.
- Nažalost, podjela ima. Moramo vratiti Crkvu katolicima, a istovremeno zadržati njezinu otvorenost. Papa Franjo obraćao se onima koji su bili udaljeni, i to na načine koji su iritirali one koji su godinama bili posvećeni obrani katoličkih stavova - rekao je taj 94-godišnji kardinal, pripadnik konzervativnije struje.
S druge strane, na kongregacijama se čuje kako vrijeme u kojima se razmišlja o idealnom kandidatu ne bi smjelo biti vrijeme za "balansiranje, taktiku i razboritost ili moguću osvetu". Tako je barem naglasio kardinal Baldassare Reina, generalni vikar Rimske biskupije, te da konklava ima odgovornost prema vjernicima.
Crni dim ili "habemus papam"?
- Čini mi se da u njima prepoznajem pitanje: što će biti s procesima koji su započeti - naglasio je Reina koji je kardinal postao u prosincu 2024.
Ovogodišnja konklava, smatra dio talijanskih crkvenih poznavatelja i analitičara, razlikuje se od ostalih po jednoj bitnoj stvari. Navode kako je po strani ostala podjela na liberalniju i konzervativniju struju te da se sada dijele po tome odakle koji kardinal dolazi.
U Sikstinskoj kapeli bit će 53 europska kardinala, 37 američkih (16 iz Sjeverne Amerike, 4 iz Srednje Amerike, 17 iz Južne Amerike), 23 Azijca, 18 Afrikanaca i 4 Australca. Dolaze iz 71 zemlje, 33 su redovnici, najmlađi je Australac Mikola Bychok (45), najstariji je Španjolac Carlos Osoro Sierra (79). Od njih 133, čak 108 imenovao je papa Franjo.
Svi oni pristupit će glasanju sljedeću srijedu, a prvi dim iz dimnjaka Sikstinske kapele može se očekivati toga dana kasno poslijepodne. Bude li dim crni, nastavak će biti sljedećeg jutra. Bude li bijeli, "habemus papam".
Komentari
0