Više od 10 milijuna ljudi ostalo je bez struje diljem Kube nakon što je nacionalna električna mreža drugi put u tjedan dana u potpunosti pala.
Ovo je treći veliki “blackout” ovog mjeseca. Razlog su kronični nedostatak goriva i zastarjela infrastruktura. Američka blokada goriva spriječila je uvoz nafte iz inozemstva, što je potrebno za rad elektrana.
Ministarstvo energetike objavilo je na društvenim mrežama: “Došlo je do potpunog isključenja Nacionalnog elektroenergetskog sustava.” Dodali su da je obnova već u tijeku.
Kubanski predsjednik Miguel Díaz-Canel prošlog je tjedna izjavio da država već tri mjeseca nije zaprimila nijednu pošiljku goriva. U međuvremenu je vlada potvrdila da su pokrenuti razgovori sa Sjedinjenim Američkim Državama u pokušaju ublažavanja krize.
Sjedinjene Američke Države ove su godine dodatno pojačale pritisak na Havanu nakon što su početkom siječnja zarobile venezuelanskog predsjednika Nicolása Madura, jednog od najvažnijih kubanskih političkih saveznika i glavnog dobavljača nafte.
Washington je potom obustavio isporuke venezuelanske nafte Kubi te zaprijetio carinama državama koje bi nastavile prodavati naftu toj karipskoj zemlji.
Komunistička vlast suočava se s teškom krizom. Prošlog vikenda prosvjednici su zapalili sjedište Komunističke partije u gradu Morónu, 500 kilometara istočno od Havane.
Stanovnici su izašli na ulice, udarajući u lonce i tave te skandirajući “Dolje komunizam”. “Već smo preopterećeni, ne možemo više podnositi ovu situaciju”, rekla je za Reuters Yaimi Gonzalez, 44-godišnja kućanica iz Havane.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....