POD STROGIM NADZOROM

Na poljsko-bjeloruskoj granici i dalje ‘kampira‘ tridesetak migranata, jednoj ženi ugrožen život

Aktivisti kojima je zabranjen izravan pristup migrantima, komuniciraju s njima porukama ispisanima na velikim komadima papira
Migranti za koje se vjeruje da su iz Afganistana sjede na tlu u malom selu Usnarz Gorny u blizini Bialystoka, sjeveroistočna Poljska
 Wojtek Radwanski/AFP

Jedna osoba u skupini migranata koji su prije više od 15 dana zapeli na poljsko-bjeloruskoj granici "bori se za život", upozorava u srijedu poljska zaklada pozivajući vladu u pomoć.

Tridesetak migranata, najvjerojatnije Afganistanaca, i dalje borave u improviziranom kampu na granici Bjelorusije i Poljske koja ih ne želi pustiti na svoj teritorij. Strogo ih nadziru bjeloruski graničari s jedne i poljske snage s druge strane.

"Strahujemo za život 52-godišnje žene", rekla je za AFP Kalina Czarnog, glasnogovornica zaklade Ocalenie (spašavanje na poljskom).

Zaklada je rekla da žena pati od dišnih i bubrežnih tegoba. Još nekoliko osoba boluje od drugih bolesti, rekla je.

Aktivisti kojima je zabranjen izravan pristup migrantima, komuniciraju s njima porukama ispisanima na velikim komadima papira i putem razglasa, u čemu ih nerijetko ometa policija. Žale se da im ne mogu dopremiti hranu ni potrepštine nužne za boravak na kiši i hladnijem vremenu.

"Naš je poziv upućen vladi jer se odluke donose na najvišoj razini", dodala je Czarnog.

Poljska vlada drži da su migranti na bjeloruskom teritoriju i da je isključivo Bjelorusija odgovorna za tu situaciju te ističe da Minsk nije prihvatio humanitarnu pomoć koju je Poljska poslala na granično područje.

Poljska je rekla da neće dopustiti ulazak migranata na svoj teritorij jer bi to značilo, rekao je premijer Mateusz Morawiecki, pristati na "ucjenu" bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka.

UN-ova agencija za izbjeglice i skupine za zaštitu ljudskih prava u utorak su pozvale Poljsku da omogući pristup teritoriju, trenutnu zdravstvenu zaštitu, pravne savjete i psihološku potporu tim ljudima.

Helsinški odbor za ljudska prava tražio je od Europskog suda za ljudska prava da uvede privremene mjere koje će prisiliti Poljsku da se pobrine za sigurnost migranata, hranu, vodu i utočište u izbjegličkom centru.

Poljski pučki pravobranitelj rekao je da je granična straža prekršila Ženevsku konvenciju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 22:38