ZAGREB - Američki znanstvenici otkrili su tragove nikotina u 1300 godina staroj posudi koja je pripadala drevnoj civilizaciji Maja.
To je prvi fizički dokaz da je taj narod, koji je mahom živio na području Yucatana u Meksiku te u Hondurasu, Salvadoru, Belizeu i Gvatemali, koristio duhan.
‘Kuća duhana’
Arheolozi su na lokaciji Mirador Basin u Meksiku pronašli oko šest centimetara visoku glinenu posudu koja je napravljena 700 godine.
Na njoj su bili hijeroglifi čije su značenje znanstvenici preveli kao “kuća duhana”. Koristeći dvije metode analitičke kemije znanstvenici Jennifer Loughmiller-Newman s Državnog sveučilišta New York i Dmitri Zagorevski iz Politehničkog instituta Rensselaer našli su u posudi tragove nikotina.
- To je drugi slučaj u kome je analiza ostat...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....