KIJEV ZAPREPAŠTEN

Očekivali su pomoć, a dobili nož u leđa: ‘Misle da smo manje vrijedni, to su stavovi nacista!‘

Izjave već sada bivšeg čelnika njemačke mornarice izazvale su pravu buru
 Profimedia

Iznenadna ostavka prvog čovjeka njemačke mornarice Kaya Achima Schönbacha danas je glavna tema u Njemačkoj, ali i u Ukrajini. Podsjetimo, admiral je usred velike krize na istoku Europe nahvalio Putina rekavši da ima veliki respekt prema njemu, što je poprilično uzburkalo strasti u Berlinu i Kijevu. Ubrzo je Schönbach podnio i ostavku nakon razgovora s ministricom obrane Christinom Lambrecht.

Dan kasnije, ukrajinski veleposlanik u Berlinu usporedio je komentare njemačkog admirala sa stavovima nacista. I ne samo to, Andrij Melnjik je otišao korak dalje i prozvao je Nijemce za "aroganciju i megalomaniju".

- Ovim stavom, Ukrajinci su se nesvjesno prisjetili užasa nacističke okupacije, kada su Nijemci tretirali kao ljude manje vrijednosti - rekao je.

image

Andrij Melnjik

Malte Ossowski/Sven Simon

Nadalje, Melnjik je komentirao je da je neprikladno da "jedan od najviših čelnika Bundeswehra sanja o svetom savezu s ratnim zločincem Putinom i moderni križarski rat protiv Kine”.

Admiral Kay-Achim Schönbach podnio je ostavku na mjestu čelnika njemačke mornarice u subotu nakon što su se pojavile snimke njegovih komentara u kojima je strah od ruske invazije opisao kao "glupost" i pozvao da se Vladimiru Putinu oda "poštovanje". No, Melnjik je rekao da ostavka admirala Schönbacha "nije dovoljna" i pozvao Njemačku da promijeni svoj stav prema Ukrajini.

image

Kay-Achim Schönbach

Bernd Wustneck

Admiralovi su komentari "potresli cijelu ukrajinsku javnost" , rekao je za list Welt am Sonntag.

- To je dovelo u pitanje međunarodni kredibilitet i pouzdanost Njemačke - i to ne samo s ukrajinskog stajališta - zaključio je.

- Ukrajina je pretrpjela goleme gubitke i razaranja u Drugom svjetskom ratu. Sada, kada ponovno patimo, jedina prikladna politika je dopustiti nam da se branimo - rekao je Dmitro Kuleba, ukrajinski ministar vanjskih poslova u intervjuu u subotu.

- Njemačka je u prošlosti griješila prema Ukrajini. Njihova je odgovornost donijeti ispravne odluke danas.

image

Dmitro Kuleba

Alex Brandon

Podsjetimo, odnosi između Ukrajine i Njemačke naglo su zahladili nakon što je Berlin odbio dopustiti izvoz oružja u Ukrajinu.Također, Berlin blokira Estoniju da isporučuje Ukrajini topničko oružje.

- Ovo je veliko razočaranje za nas. Njemačka ne samo da odbija nas opskrbiti oružjem za obranu, već blokira i druge da to učine - zaključio je Kuleba.

Zapadne zemlje strahuju da Moskva planira novi napad na Ukrajinu na koju je izvršila invaziju 2014. i anektirala Krim. Rusija to poriče, ali najavljuju moguću vojnu akciju ako im se ne ispune zahtjevi.

Njemačka je najavila da će Ukrajini poslati vojnu bolnicu, no i dalje ne želi slati oružje. U veljači će biti predana kompletna terenska bolnica, uključujući potrebnu obuku, a sve sufinancira Njemačka sa 5,3 milijuna eura, objavila je ministrica obrane Christine Lambrecht.

Njemačka već liječi teško ozlijeđene ukrajinske vojnike u bolnicama Bundeswehra. "Isporuke oružja u ovom trenutku ne bi bile od pomoći - to je konsenzus u saveznoj vladi", prenosi Spiegel izjavu dužnosnika SPD-a.

S druge strane, oružje je već poslala Velika Britanija, lako protutenkovsko naoružanje, nakon sastanka Lavrov Blinken, a isporuku su najavile i tri baltičke države, članice NATO-a Estonija, Latvija i Litva. U Ukrajinu će poslati protuoklopne i protuzračne rakete američke proizvodnje, objavili su ministri obrane triju zemalja u zajedničkom priopćenju u petak navečer.

Ključna pitanja i odgovori

Zašto Rusi prijete Ukrajini?

Putin brani gomilanje vojnika uz granicu kao dio vojnih vježbi. Žele zaustaviti približavanje te zemlje NATO-u. Raspad Sovjetskog Saveza bila je najveća geopolitička katastrofa 20. stoljeća, ustvrdio je Putin. Ukrajina je najbolniji gubitak, kao najmnogoljudnija bivša republika nakon Rusije koja je formirala vlastitu državu.

Koliki je rizik od ruske invazije??

Teško je to procijeniti, kažu stručnjaci. Rusi demantiraju da planiraju invaziju, analitičari kažu da je očito da vlasti ne pripremaju Ruse na rat.
Veleposlanstvo SAD-a u Ukrajini naredilo je jučer evakuaciju svog osoblja za koje nije nužno da ostanu.
Time što invaziju čini mogućom, Putin po tumačenju BBC-ja možda pokušava dobiti druge ustupke, poput slobodnije ruke u istočnoj Europi.

Što Rusija traži od NATO-a?

Rusi su zatražili od NATO-a pisane garancije da Ukrajina neće nikad postati članica. Osim toga traže da se granice NATO-a u Europi vrate na 1997., što bi značilo da ne žele u NATO-u ni Hrvatsku, Sloveniju, Bugarsku, Rumunjsku, Poljsku, Češku, Slovačku, Mađarsku, baltičke zemlje, Albaniju i Sjevernu Makedoniju. Američki predsjednik Joe Biden ovog je tjedna rekao da je malo vjerojatno da će se Ukrajina pridružiti NATO-u "u bliskoj budućnosti", ali odbacio je ideju povlačenja NATO-a iz istočne Europe.

Je li SAD spreman braniti Ukrajinu?

Jest, svim silama, osim što ne žele slati svoju vojsku. Ukrajinu bi branili sankcijama i slanjem oružja i vojnih savjetnika. Najgora kazna bi mogla biti isključenje Rusije i njezinih banaka iz međunarodnog sustava plaćanja Swift te trajna zabrana Sjevernog toka 2, piše BBC.

Jesu li zapadni saveznici jedinstveni?

Nisu. Iako Rusi bijesne na američko oružje u Ukrajini, SAD je sinoć ponovo poslao oružje.

Njemačka šalje terensku bolnicu. Francuzi su predložili da Europljani vode vlastite pregovore s Rusijom, a ne da se pitanje europske sigurnosti rješava isključivo na liniji SAD - Rusija.

Ukrajinski predsjednik predlaže mirovnu konferenciju na kojoj bi sudjelovale i Francuska i Njemačka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. travanj 2024 15:01