
Profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu, Bojan Pajtić, govoreći o izborima, kaže da je Srbija zaslužila umjesto sintagme "Pirova pobjeda" koristiti sintagmu "Vučićeva pobjeda". Pajtić poručuje da, kad budu parlamentarni izbori, SNS neće imati šanse pobijediti i da su ovi izbori pokazali da građani hoće jedinstvenu listu, piše N1.
"Teško je zamisliti da Vučić i njegov režim ikada priznaju poraz na izborima. A ovo što smo jučer vidjeli, priznanje njegove pobjede… Zaslužili smo da umjesto sintagme ‘Pirova pobjeda’ koristimo sintagmu ‘Vučićeva pobjeda’. Uloženi su milijuni u kupovinu glasača, angažiranje batinaša, a kao rezultat imao je izgubljene izbore ili barem službeno izgubljene… Postupak nije gotov. Pirova pobjeda jest jer izbori pokazuju koliko je SNS izgubio povjerenje", kazao je Pajtić.
Na izborima u nedjelju pobjedu su proglasili i Aleksandar Vučić i lokalna oporba iz Zaječara i Kosjerića. Zabilježeno je mnogo izbornih nepravilnosti, što su potvrdili i promatrači Crte.
"Od jučer počinje pad režima Aleksandra Vučića. Kad budu parlamentarni izbori, s ovakvom organizacijom, SNS nema nikakve šanse. U Kosjeriću smo vidjeli da jedinstvena lista donosi maksimizaciju izlaznosti do te mjere da je teško zamisliti da je itko tko je zdrav i fizički sposoban glasati, ostao kod kuće. Jedinstven nastup je očito nešto što birači žele - žele front. Lekcija je izuzetno učinkovito organiziranje građana koji su podržali oporbene liste. Valjalo bi spriječiti krađu glasova, već od sedam ujutro", istaknuo je Pajtić.
"Vjerujem da će se režim promijeniti do kraja godine"
Pajtić vjeruje da će se režim promijeniti do kraja godine.
"Vjerujem da će se režim promijeniti do kraja godine... Pokazalo se da kad studenti, NVO, bajkeri, građani, oporba udaraju u jednu točku, dobivaju silu koja motivira ljude da izađu na izbore. Ako ne bude sporazuma između studenata i oporbe tj. ako oporba ne podrži studente, kako ističe, važno je da imamo dvije liste, jer ćemo imati problem neprelaska cenzusa", rekao je.
"Aleksandar Vučić će, pretpostavljam, vratiti cenzus na 5 posto i za koalicije na 7 posto. Postoji ozbiljna i realna opasnost da će se rasuti glasovi. Ne treba ovo iskustvo povezivati s iskustvima 90-ih, jer je kod Miloševića postojala određena granica preko koje se nije prelazilo. Imamo teže uvjete nego 90-ih godina i zato je važno da nijedan glas ne bude rasut", istaknuo je sugovornik N1.
Mora se inzistirati, dodaje, na raspisivanju izvanrednih parlamentarnih izbora.
Oporba u Kosjeriću je navela da će ponavljati izbore.
"Ponavljanje izbora može promijeniti rezultat, ali tehnički je problem što su gotovo svi izašli. Ali, svakako treba ponoviti tamo gdje su bila velika kršenja zakona", navodi.
Na parlamentarnim izborima, smatra, treba biti studenata jer "uživaju veliki ugled među građanima".
Komentari
0