TRAJU ŽESTOKE BORBE

Rusi u Mariupolju organizirali filtracijske kampove za stanovnike koji od granata bježe iz grada

‘Izvukli su nas iz skloništa i detaljno ispitali kako se pod krinkom izbjeglice ne bi provukao, kako su rekli, neki ukrajinski nacist‘

Mariupolj

 Sergei Bobylev/Tass/Profimedia

Dok se na području oko Kijeva otkriva sve više dokaza da su ruske snage činile ratne zločine nad ukrajinskim civilima, za grad Mariupolj na jugu Ukrajine trenutno se vode žestoke bitke. Britanska obavještajna služba objavila je u srijedu da traju teške borbe i zračni napadi ruske avijacije na tu strateški važnu luku na Azovskom moru.

"Humanitarna situacija sve je teža. Većina od 160.000 stanovnika koliko ih je ostalo u gradu nema električnu energiju, komunikacijske veze, lijekove, grijanje ili vodu", rekao je ministar obrane.

Grad je pod udarom praktički od početka invazije, a predstavlja važnu kariku koja spaja regiju Doneck, koja je od 2014. pod većinskom kontrolom Rusije, i važan poluotok Krim, koji je Rusija anketirala 2014. godine.

Izbjeglice iz Mariupolja svjedoče da su u osvojenim dijelovima oko grada Rusi organizirali tzv. filtracijske kampove za građane koji napuštaju grad i bježe od granata te da se građane prisiljava na evakuaciju u Rusiju. Britanski Guardian prenosi tako izjavu žene koja je zbog straha za sigurnost rodbine koja se još nalazi u gradu tražila da ostane anonimna.

"Izvukli su nas iz skloništa i rekli da moramo otići. Sve su nas detaljno ispitali u filtracijskom kampu kako se pod krinkom izbjeglice ne bi provukao, kako su rekli, neki ukrajinski nacist".

Satelitske snimke Maxar Technologiesa, kompanije sa sjedištem u Sjedinjenim Državama, pokazale su prošloga tjedna šatorsko naselje u selu Bezimenom pod ruskom kontrolom. Predstavnici proruske separatističke uprave u Donbasu objavili su da su podignuli 30 šatora s kapacitetom za 450 ljudi koji napuštaju područje devastiranoga grada.

image

karta borbi u Mariupolju

Još prošloga tjedna objavljeno je da ruske snage polako, ali sigurno napreduju te da se očekuje da bi grad mogao pasti u idućih nekoliko dana. A posljednjih se dana vodi i nesmiljeni informacijski rat. Ruski izvori objavljivali su da se dio jedinica koje brane grad predao. Međutim, to je demantirano s ukrajinske strane. Grad već tjednima brane borci iz pukovnije Azov. Riječ je o dobrovoljačkim ukrajinskim jedinicama koje su se borile u Donecku.

Među ruskim snagama koje osvajaju grad su i jedinice iz Čečenije poznate po uvježbanosti za borbe na urbanim područjima, ali i po brutalnim metodama razračunavanja s protivnicima. Zbog toga mnogi upozoravaju da bi sudbina Mariupolja mogla biti mnogo gora od sudbine Buče, grada kraj Kijeva u kojem je pronađena masovna grobnica i deseci leševa na ulicama. Mariupolj je pritom devastiran.

Međunarodni Crveni križ od petka pokušava ući u grad te kroz sigurne koridore izvesti dio civila na sigurno. No to je zasad nemoguće. Jedan tim humanitarne organizacije zadržan je oko 20 kilometara od Mariupolja u pokušaju da dođe do grada, ali je poslije pušten.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
20. travanj 2024 11:50