ROTACIJA

Rusija preuzela predsjedanje Vijećem sigurnosti UN-a usprkos ukrajinskim zahtjevima

Svaka od 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a po rotacijskom principu preuzima predsjedanje na mjesec dana
 Yuki Iwamura/Afp
Svaka od 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a po rotacijskom principu preuzima predsjedanje na mjesec dana

Rusija je preuzela predsjedanje Vijećem sigurnosti UN-a usprkos ukrajinskom apelu članovima da blokiraju rusko preuzimanje, piše u subotu BBC.

Svaka od 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a po rotacijskom principu preuzima predsjedanje na mjesec dana.

Kada je Rusija zadnji put presjedala Vijećem sigurnosti, u veljači 2022., započela je invaziju na Ukrajinu.

To znači da Vijeće sigurnosti vodi država za čijim je predsjednikom raspisana međunarodna tjeralica zbog navodnih ratnih zločina.

Međunarodni kazneni sud, koji nije institucija UN-a, izdao je tjeralicu za Vladimirom Putinom prošloga mjeseca.

Usprkos ukrajinskim prigovorima, SAD je poručio da neće blokirati Rusiju, stalnu članicu Vijeća sigurnosti, u preuzimanju predsjedanja.

Stalne članice Vijeća sigurnosti su SAD, Velika B...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 05:50