NAPAD NA NIZ CILJEVA

SAD i Britanija izveli veliki udar na Jemen: Cure prvi detalji, svemu prethodio jedan poziv?

Amerikanci su unazad tjedan dana nekoliko puta napali hutističke položaje

Ilustracija, amerika krstarica lansira projektil Tomahawk

 Ltjg Matthew Daniels/Upi/Profimedia/Ltjg Matthew Daniels/upi/profimedia

Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija napali su u ponedjeljak kasno navečer hutistička postrojenja u Jemenu, prenosi Politico. Napali su ih iz zraka i raketama s brodova i podmornica, a udar je, kako piše Politico, bio velik.

U napadu su sudjelovali borbeni zrakoplovi F/A-18E Super Hornet Ratne mornarice SAD-a koji su poletjeli s američkog nosača aviona USS Dwight D. Eisenhower, borbeni zrakoplovi Eurofighter Typhoon britanskog Kraljevskog ratnog zrakoplovstva, a lanisrano je i nekoliko krstarećih projektila Tomahawk s brodova i podmornica Ratne mornarice SAD-a u južnom Crvenom moru. Napadnuto je više meta, navodno njih najmanje 10.

Do napada je došlo nakon razgovora američkog predsjednika Joea Bidena i britanskog premijera Rishija Sunaka. Bijela je kuća rekla da su Biden i Sunak "razgovarali o tekućim napadima hutista na trgovačke i mornaričke brodove koji prolaze Crvenim morem". Dodala je da su Biden i Sunak predano braniti slobodu plovidbe, međunarodnu trgovinu, pomorce. "Predsjednik i premijer razgovarali su o važnosti povećanja humanitarne pomoći i zaštite civila za ljude u Gazi, te osiguravanju oslobađanja talaca koje drži Hamas", dodala je Bijela kuća.

Amerikanci su unazad tjedan dana nekoliko puta napali raketne lansere hutista kojima se gađalo brodove koji plove blizu obale Jemena. Međutim, oni nisu obeshrabrili hutiste, koji su nastavili napadati brodove koji plove Crvenim morem.

Ovo je drugi zajednički napad na hutiste koji su izvele američke i britanske snage. Te su dvije vojske, u suradnji s Australijom, Nizozemskom, Kanadom i Bahreinom, hutiste prvi puta napale 11. siječnja. Taj je napad izveden nakon što su se hutisti oglušili na upozorenja koja im je uputio Washington.

Amerikanci su otad do danas hutističke mete napali šest puta, međutim tada su napali mete koje je Ministarstvo obrane SAD-a okarakteriziralo kao "neposredne prijetnje".

Predsjednik SAD-a Joe Biden i njegovi pomoćnici više su puta rekli da napadi na hutiste neće zaustaviti tu militantnu skupinu koja uživa potporu Irana.

Bidenova je administracija rekla da će hutisti brodove koji plove Crvenim more prestati napadati tek nakon što ih se pritisne i ekonomski i diplomatski.

Politico navodi da bi hutisti od napada mogli odustati ako bi se okončao rat između Izraela i Hamasa.

‘Udari su bili proporcionalni i potrebni‘

Vojni dužnosnici SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i ostalih zemalja koje su noćas izvele udar na Jemen, objavile su zajedničku izjavu povodom napada na položaje hutista, piše Sky News.

Rekli su da su izveli ‘novi krug proporcionalnih i potrebnih udara‘ usmjerena na osam ciljeva hutista u Jemenu.

Prema njihovim riječima, mete napada bile podzemno skladište i lokacije povezane s projektilima i mogućnostima zračnog nadzora hutista.

Zajednička izjava Australije, Bahreina, Kanade, Nizozemske, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Država o dodatnim udarima protiv Hutija u Jemenu

‘Danas su vojske Sjedinjenih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, prema uputama svojih vlada uz potporu Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske, izvele dodatnu rundu proporcionalnih i potrebnih napada protiv 8 ciljeva hutista u Jemenu kao odgovor na nastavljene napade te grupe na međunarodne i komercijalne brodove, kao i mornaričke brodove koji prolaze Crvenim morem.

Ovi precizni udari imaju za cilj poremetiti i degradirati sposobnosti koje hutisti koriste za prijetnju globalnoj trgovini i životima nevinih pomoraca, a odgovor su na niz nezakonitih, opasnih i destabilizirajućih akcija od napada naše koalicije 11. siječnja, uključujući napade protubrodskim balističkim projektilima i bespilotnim zračnim sustavom koji su pogodili dva trgovačka broda u vlasništvu SAD-a.

Današnji napad posebno je ciljao podzemno skladište hutista i lokacije povezane s njihovim projektilima i sposobnostima zračnog nadzora.

Više od trideset napada hutista na međunarodna i komercijalna plovila od sredine studenog predstavljaju međunarodni izazov. Priznajući široki konsenzus međunarodne zajednice, ponovno smo djelovali kao dio koalicije zemalja istomišljenika posvećenih održavanju poretka temeljenog na pravilima, zaštiti slobode plovidbe i međunarodne trgovine te pozivanju hutista na odgovornost za njihove nezakonite i neopravdane napade na pomorce i trgovačke brodove.

Naš cilj ostaje deeskalacija napetosti i ponovno uspostavljanje stabilnosti u Crvenom moru, ali ponavljamo naše upozorenje vodstvu hutista: nećemo oklijevati braniti živote i slobodan protok trgovine u jednom od najkritičnijih svjetskih plovnih putova u suočavanju s kontinuiranih prijetnji.‘

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. svibanj 2024 21:28