VIKEND-IZVIĐAČI

ŠAREC O PARAVOJNOJ ŠTAJERSKOJ STRAŽI KOJA JE SIJALA PANIKU NA GRANICI 'Zbog rupa u zakonu nemoguće ih je kazniti, sve dok ne naprave prekršaj'

Pripadnici Štajerske straže
 Reuters

LJUBLJANA - Slovenski premijer Marjan Šarec izjavio je u ponedjeljak da paravojne formacije poput tzv. Štajerske straže kvare ugled Slovenije u inozemstvu, ali da ih po važećim zakonima nije moguće kazniti jer ne čine prekršaje, zbog čega se spremaju izmjene zakona.

"Sve dok takve skupine ne naprave prekršaj nije ih moguće globiti", kazao je među ostalim Šarec, odgovarajući u parlamentu na zastupničko pitanje kako gleda na uznemirenost stanovništva povodom aktivnosti Štajerske straže, formacije koju je osnovao kontroverzni Mariborčanin Andrej Šiško, a čije je djelovanje lani ocijenjeno kao prijetnja ustavnom poretku, a sam Šiško osuđen na osam mjeseci zatvora.

Na tvrdnju zastupnika Socijalnih demokrata (SD) Predraga Bakovića kako bi i po sadašnjem zakonu djelovanje tzv. "seoskih straža" po uzoru na Šiškovu bilo moguće zabraniti jer izazivaju uznemirenje stanovništva te da je Šiškova straža, osim nedavne aktivnosti na granici s Hrvatskom, defilirala i po naseljima, Šarec je kazao da slovenska policija djelovanje tih "vikend-izviđača", kako ih je nazvao, dobro kontrolira, ali po sadašnjim zakonima ne može djelovati zbog "rupa u zakonu", sve dok ne naprave evidentan prekršaj.

Istina je da one "kvare ugled" države, naveo je Šarec, podsjetivši da su nedavno o djelovanju seoskih straža i Šiška na granici s Hrvatskom pisali brojni strani mediji te donosili fotografije na kojima su prikazani s oružjem i u odorama.

No, dodao je Šarec, oni su pod stalnim nadzorom policije, koja je u svakom trenutku informirana gdje se nalaze i što rade, iako se s druge strane policija mora baviti njima umjesto da se posveti osnovnoj zadaći na granici, među ostalim i kontroli ilegalnih migracija, naveo je Šarec.

Slovenski premijer naveo je da slovenska policija dobro kontrolira južnu granicu Schengena i da je ove godine privela 14.500 ilegalnih migranata i većinu njih u skladu sa sporazumom o readmisiji vratila u Hrvatsku.

Po njegovim riječima, reguliranje pitanja tzv. seoskih straža, ali i problematike migranata vladi bi bilo lakše da je prihvaćen prijedlog o djelovanju državne obavještajne agencije koja je trebala dobiti nove ovlasti, no taj prijedlog nije prošao, a nije ga podržala ni oporba.

"Protiv su bili i oni koji bi već sutra pustili Hrvatsku u Schengen", kazao je Šarec, aludiravši na nedavnu izjavu oporbenog čelnika i bivšeg premijera Janeza Janše da bi u slovenskom nacionalnom interesu bilo da Hrvatska što prije uđe u šengensku zonu.

Šarecova vlada nedavno je povezala uključivanje Hrvatske u Schengen s pitanjem primjene arbitražne presude o granici, a Šarec je, uz to, u ponedjeljak u parlamentu ustvrdio da je hrvatska granica s BiH previše propusna da bi Hrvatska ispunila kriterije za Schengen jer je broj ilegalnih ulazaka migranata preko Hrvatske u Sloveniju ove godine u velikom porastu.

Ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar izjavio je u ponedjeljak u parlamentu da je njegovo ministarstvo ove godine uložilo 720.000 eura u postavljanje i održavanje fizičkih protumigrantskih prepreka na granici s Hrvatskom te da iduće godine treba dobiti više od 2 milijuna eura iz europskih fondova za dodatnu opremu za kontrolu šengenske granice, poput kamera, dronova, telefona i druge opreme.

Poklukar je najavio da će se zbog djelovanja Štajerske straže i sličnih skupina uslijediti i izmjene zakona o udrugama i zakona o državnoj granici, no da slovenska policija, koja uz vojsku jedina ima ovlasti za djelovanje na granicama, uspješno kontrolira vanjsku granicu Schengena.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. travanj 2024 08:00