Rusija i Sjeverna Koreja potpisale su sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu, koji će zamijeniti sporazume iz 1961. i 2000.-2001. To je posljedica duboke evolucije geopolitičke situacije u svijetu i regiji, izjavio je pomoćnik ruskog predsjednika Jurij Ušakov. Nije uperen protiv niti jedne pojedinačne zemlje, istaknuo je, ali mu je cilj osiguranje šire stabilnosti u sjeveroistočnoj Aziji.
Razgovor oči u oči sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una i ruskog predsjednika Vladimira Putina trajao je dva sata, prenijela je ruska agencija TASS. Ruski predsjednik u srijedu je završio dvodnevni posjet Sjevernoj Koreji, a nakon toga putuje u Vijetnam. U svibnju je bio u Kini.
Rusiji i Sjevernoj Koreji zajedničko je to da su pod zapadnim sankcijama i da obje imaju nuklearno oružje. Putinov posjet potaknuo je strah od jačanja nuklearne opasnosti u savezništvu Moskve i Pjongjanga. Kada je Putin posljednji put posjetio Pjongjang, 2000., Rusija je bila članica G8, podsjeća britanski The Guardian.
Sjeverna Koreja, kojom je tada vladao Kimov otac Kim Jong-il, šest godina kasnije izvest će svoj prvi nuklearni test. Geopolitička klima se u međuvremenu potpuno promijenila. Ruska invazija na Ukrajinu u veljači 2022., zajedno s rekordnim brojem sjevernokorejskih raketnih testiranja te godine, produbila je međunarodnu izolaciju obiju zemalja.
Kineska tampon-zona
Najpouzdaniji donator i diplomatski saveznik Sjeverne Koreje je Kina. Sjeverna Koreja osigurava joj tampon-zonu prema američkim snagama u Južnoj Koreji. Pjongjang je oduvijek s nelagodom doživljavao preveliku ovisnost o Kini, s kojom ima 90 posto svoje vanjskotrgovinske razmjene. Budući da je Rusija u potrazi za saveznicima, to Kimu daje priliku da proširi svoju mrežu podrške, analizira BBC. Vjeruje se da je Kim osigurao opskrbu hranom i naftom iz Rusije, da bi riješio problem velikih nestašica.
U članku objavljenom u sjevernokorejskim državnim medijima uoči posjeta, Putin je zahvalio Pjongjangu što je pokazao "nepokolebljivu podršku" ruskom ratu u Ukrajini i rekao da su se dvije zemlje "spremne suočiti s ambicijama kolektivnog Zapada". Putin je napisao da su dvije zemlje suočene s nastojanjem SAD-a da svijetu nametne "neokolonijalnu diktaturu".
Stručnjaci i dužnosnici upozoravaju da Kim Jong-un vjerojatno pokušava dobiti rusku podršku za svoj program razvoja nuklearnog oružja u zamjenu za podršku ruskim snagama u Ukrajini, komentira američki CNBC. Južnokorejski dužnosnici tvrde da Sjeverna Koreja prima pošiljke hrane, goriva i druge robe iz Rusije.
Lansiranje satelita
Glavno je pitanje do koje je mjere Rusija spremna ići u podršci sjevernokorejskom nuklearnom programu. Sjeverna Koreja je od lani Rusiji poslala znatne količine granata za artiljerijsko oružje iz sovjetske ere. Iako su slabije kvalitete od ruskih, to je bilo važno za jačanje ruske moći na bojištima u Ukrajini.
Putin je signalizirao spremnost da pomogne Sjevernoj Koreji u razvoju njezina svemirskog i satelitskog programa tijekom sastanka s Kimom u rujnu u Vladivostoku koji se, prikladno, održao u postrojenju za lansiranje raketa.
Otad je bilo znakova da je do takve pomoći između ostalog došlo i uspješno lansiranje prvog sjevernokorejskog vojnog izviđačkog satelita Malligyong-1, nakon dva neuspjela pokušaja. No analitičari se slažu da je malo vjerojatno da će Putin u ovom trenutku izravno pomoći sjevernokorejskom nuklearnom programu, budući da ni Putin ni njegov bliski partner i kineski lider Xi Jinping ne žele nuklearni sukob u regiji.
Početkom prošle godine Kim je naredio "eksponencijalno" širenje nuklearnog arsenala i razvoj moćnijih interkontinentalnih balističkih projektila, izvijestili su državni mediji. Glavni cilj posjeta Vladimira Putina Sjevernoj Koreji, prvog u više od dva desetljeća, jest kako osigurati stalnu podršku Pjongjanga za rat u Ukrajini, ocjenjuje CNN. Putin je pojačao kontakte s Kim Jong-unom prošle godine dok su se njegove zalihe oružja smanjivale.
Ovaj dvodnevni posjet značajan je korak naprijed za partnerstvo utemeljeno na zajedničkom neprijateljstvu prema Zapadu, što osnažuje Putina i Kim Jong-una te produbljuje globalni rascjep, analizira CNN. Putinov posjet dolazi u trenutku kada se Sjeverna Koreja pobunila protiv rastuće vojne pomoći SAD-a Južnoj Koreji i Japanu.