‘OZBILJNA SITUACIJA‘

Šefica diplomacije članice NATO-a u Zagrebu govorila o novoj Putinovoj provokaciji: ‘Riječ je o eskalaciji...‘

Rumunjska obala straža objavila je da je brod pogođen u području rumunjskog isključivog gospodarskog pojasa

Luminița Odobescu

 Lucija Ocko/Cropix

Ruski napad na teretni brod u Crnom moru, u blizini rumunjskih voda, nova je eskalacija rata u Ukrajini, rekla je u petak rumunjska ministrica vanjskih poslova Luminița Odobescu u Zagrebu.

Ukrajina je u četvrtak optužila Rusiju da je strateškim bombarderima napala civilni teretni brod koji je prevozio ukrajinsko žito u Egipat.

Rumunjska obala straža objavila je da je brod pogođen u području rumunjskog isključivog gospodarskog pojasa. Žrtava nije bilo, a brod se uputio u rumunjsku luku Constantu na procjenu štete. Gospodarski pojas područje je uz teritorijalne vode neke zemlje i može se protezati do maksimalno 200 nautičkih milja.

Odobescu je u Zagrebu rekla da je riječ o novoj ruskoj eskalaciji i kršenju međunarodnog prava te da to pokazuje ruske planove za područje Crnog mora i slobodu plovidbe na tom području.

image

Andrej Plenković i Luminița Odobescu

Damjan Tadic/Cropix

Šefica rumunjske diplomacije upozorila je i da ruski dronovi krše zračni prostor njezine zemlje, „što je ozbiljna situacija”.

O tome je ovaj tjedan razgovarala i s američkim državnim tajnikom Antonyjem Blinkenom koji joj je ponovio predanost SAD-a obrani „svakog centimetra teritorija NATO-a”.

„Ukrajina brani svoju neovisnost, ali i sigurnost i stabilnost Crnog mora i cijelog europskog kontinenta”, rekla je Odobescu u Zagrebu.

Rumunjsku ministricu, karijernu diplomatkinju s bogatim iskustvom, u petak je prvo primio premijer Andrej Plenković, a potom se susrela s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom.

image

Gordan Grlić Radman i Luminița Odobescu

Lucija Ocko/Cropix

Izrazili su zadovoljstvo bilateralnim odnosima i činjenicom da trgovinska razmjena između dviju zemalja konstantno raste – prošle godine ona je premašila 870 milijuna eura.

Ministri su razgovarali o konkretnim projektima suradnje, s naglaskom na područje energetike i prometa. Spomenuli su angažman hrvatske tvrtke Končar na revitalizaciji rumunjske hidroelektrane Vidraru, kao i dobru suradnju luke Vukovar s rumunjskim lukama Constanta i Galati, između ostalog i na koridoru solidarnosti kojim se izvozi ukrajinsko žito.

Izrazili su zadovoljstvo tretmanom dviju vlada prema rumunjskoj i hrvatskoj manjini. Grlić Radman naglasio je da je hrvatska manjina na području rumunjskog Banata „najstarija hrvatska manjinska zajednica”, pa izrazio zadovoljstvo što obje manjine imaju svoje zastupnike u parlamentima.

image

Luminița Odobescu i Gordan Grlić Radman

Lucija Ocko/Cropix
image

Luminița Odobescu i Gordan Grlić Radman

Lucija Ocko/Cropix

Razgovarali su i o zapadnom Balkanu, složivši se da je stabilnost tog područja od iznimne važnosti za sigurnost Europe te da je stoga potrebno ubrzati njihov proces pristupanja Europskoj uniji, na temelju individualnih zasluga.

Istaknuto je kako Bukurešt i Zagreb surađuju i razmjenjuju iskustva i na putu prema članstvu dviju zemalja u Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), a Grlić Radman je naglasio da Hrvatska podržava punopravno članstvo Rumunjske u šengenskom prostoru.

Rumunjska je početkom godine djelomično primljena u taj prostor slobodne kretnje, no samo u zračnom i pomorskom prometu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
07. listopad 2024 18:58