OPORAVAK OD KRIZE

Senat SAD-a odgodio raspravu o Bidenovom paketu pomoći od 1,9 bilijuna dolara

Prijedlog pomoći za oporavak izuzima Amerikance koji zarađuju više od 80.000 dolara godišnje
 Alex Wong/AFP

Senat SAD-a je odgodio početak rasprave o paketu pomoći vrijednom 1,9 bilijuna dolara koji je predložio predsjednik Joe Biden najranije za četvrtak, nakon što je s umjerenim demokratskim senatorima napravljen kompromis da se odustane od isplate 1400 dolara Amerikancima s visokim prihodima.

Senat koji nadziru demokrati nada se da će kasnije ovoga tjedna konačno izglasati paket pomoći koji je temelj Bidenova plana za gospodarski oporavak zemlje od krize uzrokovane pandemijom covida-19. Prije početka rasprave o prijedlogu zakona demokrati su krenuli o pregovore o ograničenjima pomoći koju republikanci zovu rastrošnom.

Senat će se ponovno sastati u četvrtak u podne po lokalnom vremenu, najavio je senator Dick Durbin, drugi čovjek demokrata u senatu. Zastupnički dom Kongresa SAD-a e otkazao svoju sjednicu predviđenu za četvrtak nakon što je policija washingtonskog Kapitola upozorila na mogući napad jedne od milicije vođene teorijama urote.

Dužnosnici senata za sada nisu odgovorili hoće li se zbog sigurnosti i njihovi planovi promijeniti.

Demokrati u senatu su rekli da je prijedlog pomoći za oporavak, koji izuzima Amerikance koji zarađuju više od 80.000 dolara godišnje i parove koji zarađuju više od 160.000, dobro rješenje.

Gornja granica prihoda koju je ranije prihvatio Zastupnički dom, također pod nadzorom demokrata, bila je viša, 100.000 za pojedince i 200.000 dolara za parove.

Senator Joe Manchin, demokrat s politčkog centra, novinarima je rekao da je "zadovoljan raspravama i razgovorima i nekim dogovorenim promjenama". No dodao je da ne zna sudbinu svog drugog prijedloga, da se naknada za nezaposlene vrati s 400 na 300 dolara tjedno.

Kompromis će značiti da će oko devet milijuna američkih kućanstva manje dobiti izravnu financijsku pomoć nego u posljednjoj podjeli pomoći.

"Plan o kojemu ćemo glasati ovoga tjedna pružit će stvarnu, snažnu pomoć svima nama", rekao je Chuck Schumer, vođa demokratske većine u senatu.

Vođa republikanske manjine Mitch McConnell je prijedlog zakona napao nazvavši ga "opširnim katalogom liberalnog trošenja" a republikanci su najavili da će otezati njegovo usvajanje tražeći da se u senatu pročita cijeli zakon od više stotina stranica na početku rasprave. Obično se prije rasprave pročita samo naziv zakona dok bi čitanje cijelog zakona moglo potrajati deset sati.

Plan pomoći, među ostalim, predviđa izravna plaćanja kućanstvima, financiranje testiranja na koronavirus i distribucije cjepiva te dodatnu pomoć nezaposlenima.

Američki predsjednik Joe Biden pozvao je u subotu Senat da brzo usvoji 1,9 bilijuna američkih dolara vrijedan paket pomoći za oporavak od pandemije koronavirusa, koji je nekoliko sati prije toga usvojio Zastupnički dom.

Kongres prijedlog zakona treba usvojiti do 14. ožujka kada istječu naknade za nezaposlenost.

Zastupnički dom SAD-a glasao za reformu izbornog zakona

Zastupnički dom Kongresa SAD-a, u kojemu demokrati imaju većinu, usvojio je u srijedu prijedlog značajne reforme izbornog zakona kojime se mijenjaju neke izborne procedure a od saveznih država traži da određivanje izbornih jedinica prepusti neovisnim povjerenstvima.

Prijedlog usvojen je s 220 prema 210 glasova.

Zakon pod brojem H.R. 1 je napravljen "kako bi vratio glas Amerikancima koji se osjećaju izostvaljenima i predugo isključenima", rekao je glavni zagovornik reforme John Sarbanes uoči glasanja.

To je jedan od mnogih zakona o prioritetnim pitanjima demokrata u Kongresu, poput prava pripadnika LGBT zajednice, pravilima policijskog postupanja i zaštite okoliša.

Predsjednik Joe Biden je rekao da će ga potpisati, čime bi stupio na snagu, kada ga prihvati i zastupnički dom i Senat.

No prijedlog zakona još čeka neizvjesno glasanje u senatu, gdje uz glasove 48 demokratskih senatora i dvoje nezavisnih potrebno još deset republikanskih senatora.

Demokrati tvrde kako je reforma nužna kako bi se smanjili zahtjevi za pravo na glasanje te politički sustav SAD-a učinio demokratičnijim i približio glasačima.

No republikanci tvrde da oduzima ovlasti saveznim državama i ne čini dovoljno u sprječavanju izbornih prevara.

Predložena reforma je posebno važna ove godine jer bi Državni ured za popis stanovništva trebao dati podatke o stanovništvu koje države koriste za utvrđivanje izbornih jedinica uoči izbora 2022. na kojima će se glasati za sva mjesta Zastupničkom domu.

Američke savezne države koriste različite kriterije i procedure za iscrtavanje izbornih jedinica a u 33 države njihove skupštine nadziru barem dio tog procesa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 21:28