PREDRAG KON

Srpski epidemiolog o skoku broja zaraženih: ‘Situacija se pogoršava, moramo se dozvati pameti‘

Spominje se mogućnost ograničavanja rada klubova jer su se okupljanja u zatvorenom pokazala kao najveći rasadnik infekcija
Klinika za zarazne i tropske bolesti u Beogradu
 Oliver Bunic/FP

Član državnog Kriznog stožera za borbu protiv pandemije Predrag Kon ocijenio je u petak da se situacija s koronavirusom u Srbiji nesumnjivo pogoršava i takva je da se "ne vide naznake da će biti brzog poboljšanja".

Kon je za komercijalnu provladinu TV Pink ukazao na alarmantan podatak da čak 57 posto inficiranih ne zna gdje se zarazilo, što automatski pokazuje da je virus u cirkulaciji, a posebna opasnost od inficiranja je u javnom prometu, te drugim zatvorenim prostorima.

On je upozorio da predstoje prijemni ispiti, maturalne večeri, te druga slavlja, koja su rizični skupovi.

"Osobno mislim da je situacija dovoljno pogoršana i da se trebamo dozvati pameti. Možemo razmišljamo i o prekidu rada noćnih klubova i smanjenju radnog vremena lokala", naveo je Kon.

On je rekao kako su to neke mjere koje se razmatraju u Kriznom stožeru, a drži kako je bolje da čim prije budu donijete, nego da se epidemiološka situacija dalje pogoršava.

Srbija posljednjih dana bilježi nagli skok broja novozaraženih, a prema posljednjim službenim podacima od četvrtka u 15 sati, među 7.311 testiranih uzoraka u 24 sata potvrđeno je još 137 slučajeva koronavirusa, a umrla je jedna osoba. Prethodna dva dana registrirano je 102, pa 143 novozaražena.

Povećan je broj pacijenata u bolnicama i na respiratorima - sa 861 u srijedu na 954 pacijenata u četvrtak, te sa 21 na 24 oboljela koji su na umjetnom ventiliranju pluća.

Od početka epidemije testirano je ukupno 366.380 osoba, registrirana su 13.372 slučaja covida-19, a preminula su 264 pacijenta, uz postotak smrtnosti 1,97.

I članica Kriznog stožera Darija Kisić Tepavčević najavila je ranije mogućnost da se ograniči rad klubova jer su se okupljanja u zatvorenom prostoru pokazala kao "najveći rasadnik infekcija", a takve podatke daje "više od polovice zaraženih".

U Sloveniji 11 novih zaraza u zadnja 24 sata

U Sloveniju su u zadnja 24 sata na koronavirus bile testirane 843 osobe, pri čemu je zaraza potvrđena kod njih 11, objavila je u petak slovenska vlada.

S novim podacima iz zadnja 24 sata broj aktivno zaraženih povećao se na 68, a broj potvrđenih zaraza od početka epidemije na 1558, nakon izvedenih ukupno 98.810 testiranja. Od početka lipnja zaraza je potvrđena kod 85 ljudi, a u prva četiri dana ovog tjedna testiranjima je potvrđeno 37 novih slučajeva. Najviše novozaraženih otkriveno je u ponedjeljak kad ih je bilo 13, što je najveći broj dnevnih zaraza od 24 travnja.

Najviše novih zaraza u jednom danu u Sloveniji je bilo 26. travnja, kad je potvrđen 61 slučaj. U bolnici je zbog covida-19 sada trenutno osam ljudi, od čega je dvoje pacijenata na intenzivnoj njezi.

Od jedanaest novih infekcija četiri su potvrđene u općini Škofljica, tri u općini Škofja Loka (gdje je zaražen i jedan učenik osnovne škole), a po jedna u Ljubljani, Preboldu, Ljutomeru i Kobaridu.

Zbog povećanja novih slučajeva u Sloveniji, ali i obližnjim državama, slovenska vlada uvela je ovaj tjedan ponovnu obvezu nošenja maski u zatvorenim prostorima i javnom prijevozu, a pri odlasku u inozemstvo u države sa sličnom epidemiološkom situacijom preporuča opreza i uvid u lokalnu epidemiološku situaciju prije putovanja.

Vlada premijera Janeza Janše u četvrtak je donijela uredbu kojom se stvaraju zakonske pretpostavke za uvođenje kontrolnog mehanizma preko mobilne aplikacije kojom bi se nadzirale osobe i njihovi kontakti. Instalacija aplikacije na pametne telefone bila bi dobrovoljna, osim za osobe kojima je određena izolacija, odnosno karantena kako bi se za takve povećala mogućnost nadzora poštovanja samoizolacije, navode mediji.

Uz importirane slučajeve zaraze iz inozemstva u Sloveniji je zadnjih dana otkriveno i više slučajeva prijenosa infekcija u zatvorenim prostorima nekih noćnih klubova i prilikom društvenih okupljanja na zabavama, posebno mladih.
Epidemiolozi zato ponovno upozoravaju na potrebu ograničavanja broj osoba u zatvorenom, odgovorno ponašanje svih i na pridržavanje osnovnih mjera samozaštite, kao što su higijena ruku i higijena kašlja, te održavanje fizičke distance od metra i pol.

Kako bi destimulirala građane od odlaska u inozemne destinacije s povećanim rizikom infekcije vlada je također donijela uredbu prema kojoj su oni kojima se prilikom dolaska iz visokorizičnih zemalja na "crvenoj listi" odredi karantena kod kuće imaju pravo na bolovanje, ali i naknadu od samo 50 posto plaće, što je znatno manje od onih koji se zaraze u Sloveniji i kojima pripada 80 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 01:01