SVJETSKA TRŽIŠTA

Stabilizacija bankarskog sektora podržala Wall Street, azijske burze prate rast

Cijene većine ostalih dionica u bankarskom sektoru stabilizirale su se, pa je jučer S&P indeks tog sektora porastao 0,6 posto

Ilustrativna fotografija

 Timothy A. Clary/Afp

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi porasli jer su, zahvaljujući spašavanju banaka, popustila strahovanja od krize i jer se ulagači nadaju usporavanju tempa povećanja kamata američke središnje banke.

Dow Jones ojačao je 1,20 posto, na 32.244 boda, dok je S&P 500 porastao 0,89 posto, na 3.951 bod, a Nasdaq indeks 0,39 posto, na 11.675 bodova.

Rast tržišta zahvaljuje se stabilizaciji bankarskog sektora zbog čega su popustila strahovanja od bankarske krize, koja su zavladala na tržištu nakon nedavnog kolapsa dvije američke banke – Silicon Valley i Signature – i zbog problema nekoliko drugih banaka, uključujući Credit Suisse.

Tijekom vikenda švicarske monetarne vlasti uspjele su isposlovati dogovor prema kojemu će UBS kupiti Credit Suisse za 3,2 milijarde dolara, no uz goleme otpise druge po veličini švicarske banke, što je dovelo do velikih gubitaka dioničara i vlasnika obveznica Credit Suiseea.

To je izazvalo oštar pad cijene dionice Credit Suissea, ali je umirilo ulagače koji su se plašili prelijevanja problema iz te švicarske na druge banke.

Oštro je jučer pala, gotovo 50 posto, i cijena dionice američke First Republic banke, premda je krajem prošloga tjedna nekoliko velikih banaka položilo oko 30 milijardi dolara depozita u tu banku.

No, zbog odluke agencije S&P o smanjenju rejtinga te banke i vijesti da ona i dalje povlači novce iz Fedova izvanrednog programa za podršku likvidnosti, dionica First Republica i dalje je pod pritiskom.

Ipak, cijene većine ostalih dionica u bankarskom sektoru stabilizirale su se, pa je jučer S&P indeks tog sektora porastao 0,6 posto.

„Premda su cijene dionica nekih banaka i danas pale, čini se da se sektor stabilizira”, kaže Quincy Krosby, strateginja u tvrtki LPL Financial.

Pozitivno na tržište utječu i špekulacije da bi zbog problema u bankarskom sustavu i popuštanja inflacijskih pritisaka američka središnja banka mogla usporiti tempo povećanja kamatnih stopa.

Još nedavno očekivalo se da će Fed na dvodnevnoj sjednici, koja počinje u utorak, povećati kamate za agresivnih 0,50 postotnih bodova, no sada mnogi smatraju da će kamate biti povećane za 0,25 postotnih bodova, a neki da Fed uopće neće podići kamate ovoga mjeseca.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,93 posto, na 7.403 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 1,12 posto, na 14.933 boda, a pariški CAC 1,27 posto, na 7.013 bodova.

Azijske burze prate rast Wall Streeta

Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer su splasnula strahovanja od bankarske krize, nakon što je najveća švicarska banka UBS kupila Credit Suisse.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,6 posto.

Pritom su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 0,8 posto. U Japanu se zbog praznika danas ne radi.

Azijske burze prate jučerašnji rast Wall Streeta, gdje je Dow Jones ojačao 1,2 posto, dok je S&P 500 porastao 0,9, a Nasdaq indeks 0,4 posto.

Dolar oslabio, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 103,30 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,83 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 131,95 na 131,15 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0725 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0675 dolara.

Cijene su nafte, pak, izgubile dio jučerašnjih dobitaka. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 0,70 posto, na 73,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,72 posto, na 67,15 dolara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. travanj 2024 02:46