Ukrajinski povjesničar umjetnosti Konstantin Akinša u intervjuu za Deutsche Welle upozorio je na još jednu žrtvu ruske invazije na Ukrajinu. Ukrajinska kulturna baština na udaru je ratnih razaranja, a Akinša posebno ističe katedralu Svete Sofiju u Kijevu koja je ugrožena jer se nalazi pokraj sjedišta ukrajinske tajne službe.
"Bilo kakav napad na Službu sigurnosti Ukrajine sigurno bi oštetio katedralu Svete Sofije", upozorio je Akinša, rođeni Kijevljanin koji se, među ostalim, u svojoj karijeri bavi i povratom izgubljene kulturne baštine.
Pod napadom u Ukrajini trenutačno su ne samo ljudi i infrastruktura nužna za život, nego i jedinstvene muzejske kolekcije i spomenici drevne ruske arhitekture poput spomenute katedrale iz 11. stoljeća.
Sveta Sofija je spomenik iz razdob...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....