RUSKA VAKCINA

Tajno cjepivo za elitu: Top-menadžeri i dužnosnici Kremlja od travnja dobivaju eliksir protiv korone?

Riječ je o cjepivu koje se proizvodi u Nacionalnom istraživačkom centru Gamalej, a financira ga Ruski fond izravnih investicija (RFPI)
 Alexey Druzhinin

Nekoliko stotina vrhunskih ruskih menadžera i vodećih kremaljskih činovnika još se od travnja cijepi eksperimentalnim cjepivom protiv koronavirusa. Politička elita Kremlja prije vremena je dobila mogućnost zaštite od opake zaraze, tvrdi američki Bloomberg, pozivajući se na izvore među onima koji su već dobili zaštitno cjepivo.

Prema tekstu u Bloombergu, to što su provedena eksperimentalna cijepljenja nije ništa protuzakonito, ali to se držalo u tajnosti kako ne bi "došlo do gužve" i pretjeranog interesa, iako se Bloomberg pita kakav je bio kriterij odabira.

Suradnja

Jesu li uistinu privilegirana poslovno-politička elita u prvim redovima zaštite i spasa od opasne zaraze? Naime, kako navodi izdanje, riječ je o cjepivu koje se proizvodi u Nacionalnom istraživačkom centru Gamalej, a financira ga Ruski fond izravnih investicija (RFPI), a sve se to radi u suradnji s ruskom Armijom, koja u svom istraživačkom centru Burdenko već radi sa skupinom dragovoljaca koji se cijepe.

Rusija je jedna od najugroženijih zemlja, broj zaraženih Covidom-19 već je prešao 778 tisuća, a prvi put nakon travnja u Rusiji je ovih dana zabilježen konačni pad dnevno oboljelih ispod šest tisuća. No, vijest da su odabrani iz kremaljskog kruga dobili cjepivo, kako piše Bloomberg, u Moskvi je podigla veliku prašinu, a na upit američkog izdanja je li cijepljen i sam predsjednik Vladimir Putin ili netko iz njegova najbližeg političko-poslovnog kruga i administracije, iz Kremlja nisu odgovorili. Putinov glasnogovornik Dmitrij Peskov, koji je inače prebolio koronu sa svojom suprugom, odlučio je prešutjeti upit.

Podsjetimo da su nedavno protiv Rusije iznesene prilično ozbiljne optužbe da je pokušala hakirati istraživačke centre na Zapadu kako bi došla do spoznaja o tome dokle su stigla istraživanja cjepiva protiv Covida-19 u najpoznatijim istraživačkim institutima. Rusija sve demantira.

Istraživanja

Jednako tako, ruski mediji navode da su "optužbe" Bloomberga neutemeljene premda se pozivaju na nekoliko anonimnih sugovornika, top-menadžera vodećih ruskih tvrtki poput Rusala i Fosarga, koji su priznali da su dobili cjepivo. Jedan od tih sugovornika je rekao da nije imao nuspojave, a neki su priznali da su prvih dana imali temperaturu i bolove u mišićima. Bloomberg navodi da im iz obje tvrtke nisu odgovorili na upit o cijepljenju njihovih vodećih ljudi. Inače, direktor spomenutog Nacionalnog istraživačkog centra Gamalej Aleksandar Guincburg ruskoj je agenciji Interfax rekao da "ne zna ništa o tome" te da je to malo vjerojatno, a šef Instituta farmacije Sečenskog sveučilišta, gdje se također provode istraživanja cjepiva, inače vodeći čovjek RFPI-ja Kiril Dmitrijev, kaže da su on i njegova obitelj primili eksperimentalno cjepivo, da se istraživanje odvija povoljno te da 3. kolovoza završava druga faza i da će nakon toga početi uobičajena treća, završna faza, koja će, osim Rusije, obuhvatiti, kako se čini, i područje Bliskog istoka.

Zamjenik ministra zdravstva Rusije Aleksej Kunjecov izjavio je u povodu toga za agenciju TASS da istraživanja još nisu gotova te je naglasio da primjena cjepiva u eksperimentalnoj fazi nije moguća izvan okvira kliničkog ispitivanja.

Istodobno, ruski mediji navode da je ovih dana iz bolnice Burdenko, gdje vojska provodi ispitivanja cjepiva, otpuštena posljednja skupina od 20 dragovoljaca koji su se podvrgnuli cijepljenju.

Prema ruskim izvorima, kada se jednom pronađe efikasno cjepivo za koronavirus, morat će se cijepiti najmanje 40 do 50 milijuna Rusa (Rusija ima oko 150 milijuna stanovnika).

Metode

Neki zapadni izvori smatraju da se u Rusiji "brza" s istraživanjima cjepiva te da se testiranja provode "sumnjivom metodom" samo kako bi se ostvarili ambiciozni planovi predsjednika Vladimira Putina da "Rusija bude prva". Podsjetimo da su neki srbijanski mediji već objavili da su Rusi proizveli efikasno cjepivo iako to nije potvrđeno.

Ruski istraživački instituti rade punom parom, a još su u svibnju iznijeli ohrabrujuće podatke prema kojima bi u drugoj polovici jeseni moglo biti napravljeno efikasno cjepivo koje bi se do kraja godine već moglo koristiti na ljudima. Trenutno su u fazi testiranja na primatima i dragovoljcima. Koronavirus u Rusiju nije stigao iz Kine, jer je na početku epidemije Rusija reagirala vrlo efikasno, ali je zaraza stigla sa Zapada i Bliskog istoka, u prvom redu iz Italije, Španjolske, Francuske, Njemačke i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. travanj 2024 01:59