OPET PADA VLADA?

U Francuskoj se sprema nova velika kriza, sve kreće u utorak: ‘Pa skrivaju ga i od ministara, a pogledajte samo medije...‘

Bayrou si je postavio vrlo ambiciozan cilj smanjenja državnog proračuna za čak 40 milijardi eura

Francois Bayrou i Emmanuel Macron 

 Ludovic Marin/Afp
Bayrou si je postavio vrlo ambiciozan cilj smanjenja državnog proračuna za čak 40 milijardi eura

Manjinska vlada premijera Françoisa Bayroua ovoga će se utorka naći na prvoj ozbiljnoj kušnji zato što će pod svjetla reflektora prvi put doći proračunski prijedlog za 2026., toliko kontroverzan da su se njegove glavne stavke skrivale čak i od ministara u vladi.

Naime, Bayrou si je postavio vrlo ambiciozan cilj smanjenja državnog proračuna za čak 40 milijardi eura, zato što bi u konačnici želio smanjiti i francuski javni dug, koji trenutačno iznosi 3,3 bilijuna eura. Da bi to postigao, morat će istovremeno kombinirati smanjenje socijalnih davanja (rashodovna strana) te povisivanje poreza (prihodovna strana), što znači da će jednim potezom razbjesniti obje strane ideološkog spektra u Narodnoj skupštini.

Bio bi to herkulijanski pothvat za svakoga, a osobito za premijer...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. srpanj 2026 05:06