Pedesetšestogodišnjem Čehu turskog podrijetla Hüsnüu Özayu prijeti zatvorska kazna od 18 godina zbog ubojstva 53-godišnjeg Hrvata, a prema zasad poznatim informacijama, koje donose češki mediji, navodno ga je triput upucao s leđa: u prsa, abdomen i stražnjicu, i to u podrumu stambene zgrade u mjestu Teplice, gdje su se iz zasad nepoznatih razloga obojica bili zatekli.
Ubojstvo se dogodilo 3. srpnja, a ovih je dana na češkom sudu u Usti nad Labem svjedočila forenzičarka Andrea Vlčková, koja je kazala da je počinitelj žrtvu upucao s leđa te da je smrtonosan bio pucanj koji je prerezao prsnu šupljinu, zbog čega čak ni hitna reanimacija, dodala je, ne bi bila dovoljna da mu se spasi život.
Svađa počela zbog novca
Vlčková je rekla kako isključuje mogućnost da je žrtva bila okrenuta prema ubojici, dodavši kako je eventualno mogla biti okrenuta bokom, ali da je najvjerojatnije ipak da ga je Özay upucao s leđa, pišu novinky.cz.
Prema izjavi koju je ranije bio dao optuženi, svađa je započela zbog novca, a Özay tvrdi kako je iz pištolja, koji i inače redovito nosi sa sobom, zapucao nakon što ga je Hrvat gurnuo, zbog čega je pomislio da će ga i sam upucati. Tvrdi da ga je, pišu češki mediji, želio upucati u ruku kako ovaj ne bi mogao izvaditi pištolj, a neposredno nakon pucnjave osobno je pozvao hitnu pomoć te ih čekao ispred kuće.
Policajci koji su svjedočili na sudu kazali su kako ih je Özay, po dolasku na mjesto ubojstva, upozorio da se osoba koja je pucala nalazi u podrumu, a da im je tek kasnije priznao kako je zapravo on pucao iz pištolja.
Dobar dojam u susjedstvu
"Cijelo to vrijeme on je bio hladan kao led", svjedočili su o optuženome.
Na posljednjem je ročištu održanom u srijedu pročitana i izjava Özayovih susjeda koji su svjedočili kako je on na njih ostavio dobar dojam smirene osobe, smatrali su ga pristojnim i nekonfliktnim čovjekom, a na sudu je predočeno i kako on nema nikakvu zabilježenu kriminalnu prošlost, čak ni prekršaj, za razliku od ubijenog Hrvata koji je u nekoliko navrata bio u nevolji pred češkim zakonom.
Mediji pišu da je, između ostaloga, bio osuđivan za opasne prijetnje drugoj osobi kao i zlostavljanje osobe s kojom je živio u zajedničkom kućanstvu.
Kako je obrana zatražila dopunu dokaza provođenjem rekonstrukcije na mjestu događaja, sudac će o ovome odlučiti na sljedećem ročištu, koje je zakazano već za ovaj tjedan.
Pozvan je balistički vještak, a optuženik i svjedoci će na zahtjev suca dopuniti svoje iskaze.
Identitet ubijenog Hrvata nije otkriven u češkim medijima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....