DOSTA IM JE

Umirovljenici u šetnji dugoj 300 kilometara: ‘Moramo birati između lijekova, hrane i grijanja‘

Španjolski umirovljenici uputili su se na tristo kilometara dugu šetnju u znak protesta

Prosvjed iz lipnja

 

 Alberto Ortega/Contactophoto/Profimedia/Alberto Ortega/Contactophoto/Profimedia

Španjolski umirovljenici uputili su se na tristo kilometara dugu šetnju u znak protesta protiv smanjenja proračuna za sektor socijalne skrbi. Dvadeset i dva umirovljenika, prosječne dobi od 72 godine, hodat će od Valencije do Madrida kako bi pokazali svoj stav prema španjolskoj infrastrukturi socijalne službi. Kako bi stigli na veliki prosvjed u Madridu, dnevno moraju prijeći čak trideset kilometara, prenosi Euronews.

U 6.30 zvoni alarm, umirovljenici spremaju svoje vreće za spavanje, obuvaju cipele i međusobno se podsjećaju da popiju tablete za tlak prije polaska. Prema posljednjim podacima, stopa inflacije od siječnja do rujna ove godine u Španjolskoj je porasla za 9.3 posto. Ako se izuzme smanjena cijena prijevoza i usporen rast cijene električne energije, ta brojka je jedan posto manja. Španjolski premijer Pedro Sanchez rekao je da će šest od svakih deset eura odlaziti na socijalne izdatke.

- Uopće ne volim hodati. Otkad ugledamo grad pa sve dok ne dođemo do njega, čini se kao vječnost. Kad konačno dođemo do odredišta, odmaramo pa se ne pokazuje umor, rekla je 83-godišnja Luisa koja se inače bavi pilatesom i plivanjem. Dodala je da ovo radi kako bi idućim generacijama bilo bolje. Nada se da će doći vrijeme kad će se ljudi radovati svojim umirovljeničkim danima, ali i da će imati primjerene mirovine od kojih mogu živjeti.

- Većina mirovina ne prelazi 6700 kuna, a žene dobivaju još manje, oko 4500 kuna. Tko god je na vlasti, mirovine moraju biti zaštićene, a borba je jedini put naprijed, kaže Luisa.

image

Prosvjed iz lipnja

Alberto Ortega/Contactophoto/Profimedia/Alberto Ortega/Contactophoto/Profimedia

Nakon deset dana hodanja, mogu se naslutiti tragovi umora, ali umirovljenici ne posustaju. Prolazeći svojom rutom, drže govore kako bi podigli svijest i kod lokalne publike, a istovremeno ih pokušavaju pridobiti na svoju stranu. Posljednji govor održali su u ekonomskoj srednjoj školi u Motilli del Palancar gdje su uvjerili gradonačelnika da osigura autobus onima koji žele ići na prosvjed u Madrid.

Umirovljenici spavaju u sportskim centrima na madracima na napuhavanje ili u vrećama za spavanje, a hrane ih lokalci ili imaju popust u obližnjim restoranima. Nadaju se da će do dolaska u Madrid prikupiti još umirovljenika u svoju povorku. Nažalost, nekoliko njih je zbog zdravstvenih problema moralo odustati.

- Ideja je da nas se do Madrida skupi pedeset. Dobro smo organizirani, imamo dva kombija koji nam nose ruksake i hranu. Jučer sam ozlijedila taban nakon prijeđenih pet kilometara, odmorila sam u kombiju i nastavila šetati, rekla je 71-godišnja Amelila s Tenerifa.

image

Prosvjed iz lipnja

Alberto Ortega/Contactophoto/Profimedia/Alberto Ortega/Contactophoto/Profimedia

Čak ni najnoviji vladin plan, da se mirovine povećaju za 8,5 posto, nije bio dovoljan da zaustavi umirovljenički marš. Šezdesetpetogodišnji Luis iz Alicante smatra da je to samo potez vlade da ih zaustavi u njihovu naumu.

- Dok se proračun ne odobri, ne znamo hoće li se to dogoditi. Prošle godine izgubili smo tri posto kupovne moći, a ove godine taj broj će se povećati za još dva posto, kaže Luis. Amelia dodaje da su im mirovine već sad mizerne i ne zna što će biti nakon što cijene ponovno porastu niti kako će platiti grijanje.

- Umirovljenicima je jako teško. Puno je onih koji moraju birati između lijekova, hrane ili grijanja, rekla je Amelia. Cijelu grupu umirovljenika zanima kako je moguće da u proračunu nema novca za mirovine, a povećavaju se izdaci za obranu. Kažu da vremena i strpljenja imaju u izobilju i nastavit će borbu dok ne dobiju što žele.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 06:22