
U opsežnom intervjuu koji je dala za Zeit, Ursula von der Leyen branila je stav Europske unije o regulaciji američkih digitalnih usluga, čak i suočena s prijetnjama o povlačenju američkog nuklearnog kišobrana, pritom oštro poručivši: ‘Kod nas pravila ne donose ni kumovi ni oligarsi‘.
Uspješno održavajući osjetljivu ravnotežu, istovremeno je pohvalila Sjedinjene Američke Države i odnos EU-a s Amerikom, ali i pozvala zemlje da više proizvode i kupuju unutar Europe, posebno kada je riječ o sve važnijoj obrambenoj opremi.
Govoreći o sigurnosti Europe, Von der Leyen je također upozorila da ‘Putin možda povremeno stane, ali njegove imperijalne ambicije nemaju granica‘, naglasivši egzistencijalne prijetnje s kojima se EU suočava.
Zanimljivo je da je intervju – koji je izvorno vođen na njemačkom – preveo ured Ursule von der Leyen za potrebe novina, kao da su ona i njezin tim željeli da ga pročita što šira publika diljem Europe i šire, navodi Guardian.
Njezini komentari dolaze dan nakon što je EU pokazao rastuće nezadovoljstvo zbog manjka angažmana s američke strane u rješavanju spora oko carina, pri čemu je glasnogovornik Komisije rekao novinarima da Unija treba ‘višu razinu angažmana SAD-a kako bi se stvari nastavile kretati naprijed‘.
PROČITAJTE VIŠE Trump je najavio najveću pobjedu, a onda pružio Europi kolosalnu šansu!
No, ono što je najviše odjeknulo u intervjuu bila je konstatacija da Zapad kakvog poznajemo više ne postoji.
‘Zapad kakvog smo poznavali više ne postoji‘
Na pitanje da je zaobišla odgovoriti je li ona novi vođa zapadnog svijeta, Von der Leyen je kazala:
- Zapad kakvog smo poznavali više ne postoji. Danas je svijet postao globalan i u političkom smislu, a naša mreža prijateljstava sad se proteže diljem planeta – što se vidi i po raspravama o carinama. Dobra stvar u svemu tome je što trenutno vodim hrpu razgovora s predsjednicima i premijerima iz svih dijelova svijeta koji žele surađivati s nama na novom svjetskom poretku. Od Islanda do Novog Zelanda, od Kanade do Emirata, pa i s Indijom, Malezijom, Indonezijom, Filipinima, Tajlandom, Meksikom i cijelom Južnom Amerikom. Mogla bih te razgovore voditi doslovno 24 sata dnevno. Svi žele više trgovine s Europom – i ne radi se samo o novcu, već i o postavljanju zajedničkih pravila i o stabilnosti. Europa je poznata po tome što je predvidljiva i pouzdana, a to se sve više cijeni. S jedne strane, to je super, ali s druge – to je velika odgovornost koju moramo ozbiljno shvatiti.
Upitana je zatim i znači li to da se Europa oprašta od SAD-a.
- Velika sam prijateljica SAD-a i uvjerena sam u snagu veze između Amerikanaca i Europljana. Ta veza i dalje postoji. Ali nova stvarnost je takva da i mnoge druge zemlje žele biti bliže nama. Samo 13% svjetske trgovine otpada na SAD – što nije malo – ali 87% ide prema drugim zemljama. I svi oni traže stabilna pravila i pouzdane partnere. Europa to može ponuditi. Sad je pravo vrijeme da iskoristimo taj zamah, otvorimo nova tržišta za naše tvrtke i stvorimo što čvršće odnose s državama koje dijele naše vrijednosti i interese, kazala je Von der Leyen za Zeit.
Komentari
12