
Iako je Ukrajina pala u drugi plan, puno toga se i dalje plete oko nje i u njoj.
Kada se radi o odnosima Sjedinjenih Država s Rusijom, sve je očiglednije da u Trumpovu užem krugu postoje dvije struje. Glavni proruski član je Steve Witkoff, izaslanik Donalda Trumpa koji se prošli tjedan sastao s Vladimirom Putinom u St. Peterburgu. Sada je u intervjuu za Fox News najavio da bi Kijev i Moskva mogli biti "na pragu nečega što bi bilo vrlo, vrlo važno za cijeli svijet".
Na pitanje novinara sprema li se nekakav dogovor s Rusijom, Witkoff je odgovorio potvrdno. "Da, mislim da je tako. Ovo je bio moj treći sastanak s Putinom. Posljednji je trajao gotovo pet sati. U sobi s njim bila su dva njegova ključna savjetnika - Jurij Ušakov i Kiril Dmitriev. Bio je to sadržajan sastanak i na kraju smo konačno došli do razumijevanja. Putinov zahtjev je postizanje trajnog mira. Dakle, ovo više nije samo prekid vatre. Dobili smo odgovor na to", izjavio je Trumpov izaslanik.
Rusi pojačavaju akcije u Limanu
Prema njegovim riječima, "ovaj mirovni sporazum tiče se takozvanih pet teritorija (to su Krim, Doneck, Luhansk, Zaporižja i Hersonska regija, čije je aneksije najavio Putin), ali u stvarnosti je mnogo više".
- Riječ je o sigurnosnim protokolima, NATO-u, 5. članku NATO-a. Ima puno detalja - rekao je Witkoff, ali nije otkrio ništa konkretnije.
Međutim, američki državni tajnik Marco Rubio i izaslanik američkog predsjednika za Ukrajinu Keith Kellogg savjetovali su Trumpu da bude oprezniji u pregovorima s Putinom, objavio je Wall Street Journal. Unatoč njihovim upozorenjima, kako dodaje WSJ, Trump još uvijek podržava Witkoffa koji vjeruje da Putin želi sklopiti mir. Usto se napominje da čak i Trumpovi suradnici poput Rubija i Kellogga, "koji zagovaraju oštriji pristup Moskvi", podupiru njegov cilj okončanja trogodišnjeg rata.
Za to vrijeme u Ukrajini nema mira. Izgleda da su Rusi pojačali akcije na području Liman - Borovski. Ukrajinska vojska objavila je da su ondje koncentrirane velike ruske rezerve, a još od zime vojni Telegram kanali bilježe redovite napade ruskih trupa nakon što su prešle rijeku Žrebec, ključnu liniju obrane tamošnjih ukrajinskih oružanih snaga.
Ukrajinski izbori najranije u studenome
Strateški cilj Ruske Federacije na pravcu Liman - Borovski jest zauzimanje cijele lijeve obale rijeke Oskol u Harkivskoj oblasti te lijeve obale Sjevernog Doneca u Doneckoj oblasti, uključujući i strateški gradić Liman. No, da bi uspjeli, Rusi moraju napredovati još približno deset kilometara. Za takve udaljenosti obično trebaju oko pola godine, uz nekoliko tisuća mrtvih i ranjenih, a često i više od toga.
Treba napomenuti da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poslao Vrhovnoj radi nacrte zakona o produljenju ratnog režima i mobilizacije od 9. svibnja do 6. kolovoza. To se od početka rata radi svaka tri mjeseca, ali ovaj put produljenjem izvanrednog stanja Zelenski pokazuje da, bez obzira na to hoće li uskoro doći do prekida vatre, izbora sljedećih mjeseci sigurno neće biti.
Najranije bi se predsjednički izbori mogli održati sredinom studenoga, i to isključivo ako se izvanredno stanje ne produlji nakon početka kolovoza jer ukrajinski Ustav zahtijeva 90 dana za izbornu kampanju. Produljenjem izvanrednog stanja predsjednik jasno daje do znanja da ne planira otići u skorije vrijeme, iako Amerikanci inzistiraju da Ukrajina organizira izbore, a Trump je Zelenskog čak proglasio diktatorom. Ne i Putina, što pokazuje na čijoj je strani sadašnja Amerika.
Komentari
0