SJEĆANJE NA STRADANJE

VUČIĆ: 'Sukobe 90-ih nemoguće je razumjeti bez značenja riječi Jasenovac i pitanja patnje srpskog naroda. Ovdje su nas skupljali da nas unište'

Serbia's deputy Prime minister Aleksandar Vucic speaks during a press conference on January 14, 2014 in Belgrade after Serbian police arrested two former intelligence officers suspected of involvement in the murder of journalist. Slavko Curuvija, a fierce critic of late strongman Slobodan Milosevic, was killed in front of his home in central Belgrade by unknown gunmen on the Orthodox Easter in April 1999, during NATO's bombing campaign against the former Yugoslavia over Kosovo. AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
 ANDREJ ISAKOVIC/AFP

MOSTAR - Predsjednik srbijanske vlade Aleksandar Vučić izjavio je u nedjelju u Donjoj Gradini na sjeveru BiH, gdje je obilježena 70. obljetnica proboja dijela logoraša iz Jasenovca, da ratove iz 90-ih godina prošlog stoljeća na području bivše Jugoslavije nije moguće razumijeti bez značenja zločina u tome koncentracijskom logoru iz Drugog svjetskog rata.

"Sukobe 90-ih nemoguće je razumjeti bez značenja riječi Jasenovac, dubine boli i pitanja patnje srpskog naroda, njegovog kolektivnog straha od konačnog istrjebljenja zapadno od rijeke Drine", rekao je Vučić na obljetnici oblježavanja stradanja u logoru Jasenovac i Donja Gradina.

Dodao je da je Jasenovac srpski "Yad Vashem". "Ovo je naš srpski Yad Vashem. Ovo je mjesto našeg najvećeg stradanja. Ovo je mjesto našeg postojanja. Ovdje su nas skupljali da nas unište", istaknuo je Vučić. Pri tome je istaknuo kako se i danas nagađa o broju žrtava koje su ubijene u Jasenovcu.

"Naše sjećanje na Jasenovac ne smije biti zasnovano samo na višedesetljenim trvenjima o broju žrtava. Ipak nećemo i ne smijemo dopustiti da nas ponižavaju (tvrdnjama) kako mnogi koji su ubijeni ustvari nisu ni živjeli", dodao je Vučić.

Pozvao je na praštanje premda je to što se događalo u Jasenovcu ocijenio "strašnim", ali i na potrebu okupljanja svih onih koji su povezani sa žrtvama i stradanjima da se ujedine u osudi zločina.

"Obveza je pripadnika svih naroda iz kojih su potjecale žrtve, kao i onoga na čijem je teritoriju uspostavojen ovaj strašni logor smrti da pamte, da usađuju ljubav, praštanje, nezaborav i razumijevanje", istaknuo je predsjednik srbijanske vlade.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istaknuo je kako Srbi ne trebaju zaboraviti, ali ne i prijetiti osvetom.

"Mi nismo ovdje došli da prijetimo i nikada nećemo nikome prijetiti osvetom, ali je veoma teško zaboraviti i sebe uvjeriti da trebamo šutjeti o ovom zločinu", rekao je Dodik. On tvrdi da su Srbi vjerovali u bivšu Jugoslaviju, ali da je to bila zabluda, jer su bivša Jugoslavija i njezine komunističke vlasti prema njegovim riječima zbog navodnog pomirenja "skrile činjenicu da se u Jasenovcu dogodio najveći zločin".

Brojna izaslanstva nazočila su obilježavanju stradanja u logorima Jasenovac i Donja Gradina, a među njima su bili predstavnici židovske i romske zajednice. Stradanja u Donjoj Gradini obilježavaju se 22. travnja. Toga je datuma skupina od 1.075 preostalih logoraša 1945. krenula u proboj iz logora Jasenovac, a samo njih 127 se domoglo slobode.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. travanj 2024 04:45