Boris Vujčić je kao kandidat za potpredsjednika Europske središnje banke (ECB) u srijedu odgovarao na pitanja zastupnika Odbora za monetarnu politiku Europskog parlamenta u Bruxellesu na saslušanju prije glasanja za njegovu kandidaturu.
Europski parlament daje o tome mišljenje koje je neobvezujuće, ali važno. Ipak, na osnovu odgovora koje je Vujčić dao zastupnicima, daje se naslutiti da ih je zadovoljio i da će mu oni u četvrtak na glasanju dati svoju potporu.
Vujčić je izjavio nakon rasprave sa zastupnicima da je on zadovoljan.
- Mislim da je dijalog sa zastupnicima prošao jako dobro. Pitanja su bila vrlo široka i iz različitih smjerova. Zavisi, naravno, i o interesima samih zastupnika i političkih grupacija. Ali mislim da je ovaj dijalog bio vrlo koristan i za mene i za njih i reakcija koju vidim je isto bila vrlo pozitivna - rekao je Vujčić.
Vujčić je govorio i o tome zašto je inflacija u Hrvatskoj tako visoka, znatno veća nego u Eurozoni.
- To je zbog toga što Hrvatska raste brže od prosjeka Eurozone - rasla je dva do tri puta brže od prosjeka Eurozone. Također, to je i zbog toga što je tržište rada snažnije nego u ostatku Eurozone, zbog toga što su plaće rasle znatno brže nego u ostatku Eurozone. Dapače, nominalno plaće su rasle najbrže u Hrvatskoj nego u cijeloj Eurozoni i to sve dovodi do toga da moramo imati razliku i u inflaciji između prosjeka Eurozone i Hrvatske - rekao je Vujčić.
Vujčić je govorio o potrebi da monetarna politika bude orijentirana na održavanje cjenovne stabilnosti, a ne fiskalne stabilnosti.
- Razine javnoga duga i problemi s kojima se pojedine zemlje mogu suočiti u servisiranju toga duga dovode do pritiska na monetarnu politiku da vodi politiku nižih kamatnih stopa. Ono što se ne bi trebalo događati je upravo takva situacija. Zato monetarna politika mora biti orijentirana na održavanje cjenovne stabilnosti, a ne fiskalne stabilnosti. Za fiskalnu stabilnost zadužena su Ministarstva financija i to sam naglasio. Ona moraju voditi računa da vode fiskalnu politiku u skladu sa smjernicama Europske unije - rekao je Vujčić.
Ministri financija europodručja nominirali su 19. siječnja guvernera Hrvatske narodne banke Borisa Vujčića za potpredsjednika Europske središnje banke. Za konačnu potvrdu toga imenovanja potrebno je obaviti konzultacije s Europskim parlamentom, čije mišljenje nije obvezujuće i s Europskom središnjom bankom. Vujčić bi na mjestu potpredsjednika ESB-a trebao zamijeniti Španjolca Luisa de Guindosa, kojem mandat istječe u svibnju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....