CENTAR OD 140 MILIJUNA €

Država koči Tomaševićev megaprojekt? ‘Nema dozvole, nema odgovora, sve će kasniti!‘

Sve je pomaknuto na 2027., a projekt je trenutačno u zastoju

Konferencija za medije na kojoj je gradska uprava predstavila završetak idejnog projekta CGO Resnik

 Grad Zagreb/Screenshot
Sve je pomaknuto na 2027., a projekt je trenutačno u zastoju

Zahtjev za lokacijsku dozvolu predan je u veljači, no odgovora iz Ministarstva graditeljstva još uvijek nema. Iako se dosad sve više-manje odvijalo prema hodogramu, projekt će kasniti jer, kako je i ranije najavljeno, a i potvrđeno u Planu gospodarenja otpadom, gradnja Centra za gospodarenje otpadom pomaknuta je na 2027.

A hoće li se kašnjenje dodatno produljiti, ovisi o tome hoće li Ministarstvo odobriti Gradu Zagrebu zahtjev. Nakon zahtjeva slijedi građevinska dozvola, javni natječaj, moguće žalbe i tek tada može krenuti tzv. “design and build” realizacija najavljivanog modernog centra.

Idejni projekt CGO-a predstavljen je 2025. kao postrojenje nove generacije za mehaničko-biološku obradu otpada, a prvi put su prikazani i njegovi vizuali.

image

Skica postrojenja CGO Resnik.

Grad Zagreb
image

Tlocrt postrojenja CGO Resnik

Grad Zagreb/Screenshot

“Potpuno zatvoreno, bez neugodnih mirisa i štetnih emisija, uz primjenu najnaprednijih EU tehnologija. U sklopu centra nalazit će se sortirnica, kompostana i postrojenje za mehaničku obradu miješanog komunalnog otpada”, opisuje se organizacija centra na službenim stranicama Grada.

Tomaševićev ključni projekt dobio je zeleno svjetlo od Ministarstva

U sklopu centra planirano je i bioplinsko postrojenje koje će se koristiti za proizvodnju električne energije, a CGO će imati i fotonaponske ćelije na krovu, što znači da će sva energija dolaziti iz vlastitih izvora. Posebnost projekta je i klimatsko-edukativni park, koji će interaktivnim pristupom educirati posjetitelje o održivom gospodarenju otpadom.

image

Skica postrojenja CGO Resnik

Grad Zagreb
image

Skica postrojenja CGO Resnik

Grad Zagreb
image

Skica postrojenja CGO Resnik

Grad Zagreb

Kapitalni troškovi ključnog projekta aktualne gradske vlasti procijenjeni su na 140 milijuna eura. Napravljena je i Studija utjecaja na okoliš, a od srpnja do rujna prošle godine bila je upućena i na javnu raspravu.

U međuvremenu, dvije godine od odrona, sanirano je odlagalište Prudinec–Jakuševec te su utvrđeni uzroci ekološke katastrofe. Početkom godine Grad je predstavio i dugo iščekivani i sa zakašnjenjem Plan gospodarenja otpadom, a ubrzo je stiglo i zeleno svjetlo iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije na Studiju utjecaja za centar u Resniku, čime je Grad krenuo u ishođenje lokacijske dozvole prema Ministarstvu prostornog uređenja i graditeljstva. I, otad, projekt je u zastoju.

“Zahtjev za lokacijsku dozvolu za Centar za gospodarenje otpadom Zagreb podnesen je Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine 12. 2. 2026.”, priopćili su za Jutarnji iz gradske uprave, no više od tri mjeseca odgovora iz Ministarstva još uvijek nema.

Izvođenje radova na izgradnji CGO-a Zagreb predviđa na dvije godine, s probnim puštanjem u rad krajem 2028., dok, podsjetimo, prema procjenama, mjesta na Jakuševcu ima do 2029. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
03. lipanj 2026 22:16