Grad Zagreb odabrao je izvođača za izgradnju nove tramvajske pruge koja će povezati Ulicu kralja Zvonimira s okretištem na Savišću. Posao vrijedan gotovo 60 milijuna eura s PDV-om dobila je tvrtka GIP Pionir d.o.o. iz Zagreba.
Radovi će obuhvatiti cijelu trasu od Zvonimirove do Savišća, uključujući obnovu prometnica i pratećih sadržaja. Planirano je da započnu u narednim mjesecima, nakon što istekne zakonski rok mirovanja i bude potpisan ugovor s izvođačem. Predviđeno trajanje radova je dvije godine, a očekuje se da će tramvaji na novoj trasi krenuti u promet na jesen 2027. godine.
Gradi se pruga duga četiri kilometra
Prema planu vrijednom 59.986.579,86 eura s PDV-om, nova pruga trebala bi omogućiti bržu i učinkovitiju povezanost istočnog dijela grada s centrom, uz rasterećenje postojećih linija i poboljšanje dostupnosti javnog prijevoza u Novom Zagrebu.
Podsjećamo, projektom je predviđena izgradnja dvokolosiječne tramvajske pruge s kontaktnom mrežom u središnjem pojasu Heinzelove ulice i Radničke ceste u dužini od oko 3,7 kilometara, s 19 novih tramvajskih stajališta te ispravljačkom stanicom. U sklopu projekta planirano je i rušenje postojećeg kanalizacijskog kolektora izgrađenog između 1920. i 1950. godine te izgradnja novog kolektora dužine 2 kilometra u Heinzelovoj ulici, od Martićeve do Radničke ceste.
Čekao se drugi krug
Prethodni natječaj za izvođača poništen je odlukom gradonačelnika Tomislava Tomaševića u travnju ove godine. Kao razlog navode se pristigle ponude koje su bile znatno iznad procijenjene vrijednosti projekta. Najniža ponuda španjolskog izvođača premašivala je planirani proračun za više od 40 posto, dok su druge bile još skuplje.
Ova odgoda značila je i pomicanje rokova izgradnje, pa će novi kolosijek i stajališta biti u funkciji tek 2027. godine. Iako će građani na novu tramvajsku poveznicu čekati dulje nego što je prvotno najavljivano, projekt ostaje jedan od najvećih infrastrukturnih zahvata u Zagrebu posljednjih godina. Njegova realizacija trebala bi značajno unaprijediti prometnu povezanost istočnog dijela grada, a time i podići kvalitetu svakodnevnog života stanovnika tog dijela metropole.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....