
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević i ovog je utorka održao redovnu konferenciju za medije. Ovog se puta sa zamjenicima Lukom Korlaetom i Danijelom Dolenec medijima obratio na bazenu Svetice na čijem je krovu postavljena solarna elektrana.
Obilazak solarnih panela potaknut je i obilježavanjem Dana planeta zemlje čiji je ovogodišnji slogan "Naša snaga, naš planet" (Our Power, Our Planet) s naglaskom na borbu protiv klimatskih promjena i korištenje obnovljivih izvora energije.
- Samo u jednom ovom projektu je napravljeno pola od onog što je napravljeno u zadnjih nekoliko desetljeća, kada govorimo o solarnim panelima na javnim zgradama u Gradu Zagrebu, bilo kojim javnim zgradama u gradu. U tom smislu ova elektrana opskrbljuje planet električnom energijom. Radni vijek ovakve elektrane je 30 godina, kazao je zagrebački gradonačelnik prilikom posjete solarnih panela za koju je dodao i da je prigodna uzimajući u obzir ovogodišnji slogan Dana planeta zemlje.
Namjena postavljene sunčane elektrane na bazenski kompleks je proizvodnja električne energije koja će se koristiti za vlastite potrebe građevine dok će se u budućnosti višak električne energije predati HEP ODS-u u elektroenergetsku mrežu.
Solarne elektrane
Očekivana godišnja proizvodnja električne energije elektrane je oko 338 MWh.
Nazivna snaga elektrane koja će se postaviti na krovište postojećeg objekta je 300 kW.
PROČITAJTE VIŠE: Zašto je zapravo dobro da je GUP danas pao i kako je ‘velemajstor‘ Bačić doveo Tomaševića u šah mat poziciju
- Osim elektrane koja je instalirana ovdje na bazenu Svetice, instalirane su još elektrane na Klinici za psihijatriju Sveti Ivan, Dječjem vrtiću Trnsko, Domu za starije osobe Trešnjevka jedan i dva, zatim na bazenima na Jelkovcu, Utrinama i SOC-u Jakuševec. Ukupno imamo oko 2,5 megavata snage sunčanih elektrana na zgradama. Utrostručili smo ono što nas je dočekalo kada smo preuzeli upravljanje Gradom, dodao je gradonačelnik Tomašević i istaknuo planove na slične projekte u budućnosti.
- Trenutačno je 16 megavata instalirane snage pred ugovaranjem ili je ugovoreno i kreće u izvođenje radova. To će uglavnom biti solarne elektrane na zgradama poput vrtića, osnovnih i srednjih škola i domova zdravlja. Maksimalno ćemo iskoristiti ravne krovove na zgradama čiji je vlasnik Grad Zagreb kako bi napravili nešto dobro za okoliš, za smanjenje emisija štetnih plinova i za gradski proračun. Sljedeći korak nam je na čak 200 gradskih objekta postaviti solarne elektrane, poručio je gradonačelnik.
Novi GUP je ključan
Gradske vlasti nastoje projektima u budućnosti pomoći građanima da i oni sami instaliraju solarne panele za svoje domove, a svi koje slične stvari zanimaju moći će se uskoro javiti u energetsko informacijski centar koji Grad uskoro otvara.
Tomašević je podsjetio da je za zelenu budućnost grada bitan i novi GUP.
- Istaknuo bih da kao zelena vlast u Gradu svake godine posadimo 8 tisuća stabala na javnim površinama. Osim toga, bitno nam je da usavršimo novi Generalni urbanistički plan jer on povećava broj zelenih površina, zaključio je.
Željka Šegota rukovoditeljica kompleksa bazena na Sveticama, nakon upita novinara, poručila je kako su solarni paneli postavljeni u četvrtom mjesecu prošle godine te da su još uvijek u fazi ispitivanja, no u budućnosti bi trebali utjecati na uštedu od 20 posto kada govorimo o novčanoj potrošnji električne energije.
Komentari
3