Grad Zagreb će s 25.000 eura financirati dio troškova organizacije 310. Sinjske alke, a isplatit će ih iz gradskog proračuna na račun Viteškog Alkarskog društva Sinj.
Gradonačelniku Grada Zagreba obratio se predsjednik Viteškog alkarskog društva Sinj sa zamolbom za financijskom potporom u svrhu sufinanciranja dijela troškova održavanja 310. Sinjske alke, a koja će se održati u Sinju od 1. do 3. kolovoza 2025., stoji u obrazloženju.
- Viteška igra Sinjska alka, utemeljena 1715. godine, neprekidno se održava gotovo tri stoljeća, uz strogo pridržavanje propisanih pravila, povijesnih odora, oružja i opreme. Kao oblik viteškog nadmetanja, osobito nalik natjecanjima ‘u gađanju prstena‘, Sinjska alka utjelovljuje tradiciju europskih i orijentalnih viteških igara, ali je kroz povijest poprimila izrazito autentičan, lokalni karakter. Kroz generacije je među stanovnicima Cetinske krajine očuvala snažan duh zajedništva, domoljublja i viteštva. Za razliku od sličnih povijesnih igara koje su tijekom 19. stoljeća nestale, Alka se održala i razvila u jedinstven kulturni fenomen - priznatu nacionalnu tradicijsku manifestaciju, prepoznatu i u međunarodnim okvirima. Njezin kulturni značaj potvrđen je i uvrštenjem na UNESCO-vu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, dodali su.
Povelja o prijateljstvu
U okviru Programa međugradske i međunarodne suradnje Grada Zagreba za 2025. godinu, među prioritetnim ciljevima ističe se jačanje prepoznatljivosti i povezanosti Grada Zagreba s drugim sredinama, osobito kroz podršku manifestacijama koje doprinose promidžbi i očuvanju kulturne baštine, kao i kroz suradnju s gradovima s kojima su uspostavljeni formalni oblici partnerstva. Grad Zagreb i Grad Sinj potpisali su Povelju o prijateljstvu i suradnji 2015. godine, čime je dodatno potvrđena važnost zajedničkog djelovanja na obnovi i očuvanju povijesne i kulturne baštine, piše.
Ured gradonačelnika Grada Zagreba 5. lipnja 2025. godine je dostavio Povjerenstvu za izravnu dodjelu financijskih sredstava udrugama zamolbu da se razmotri i odobri prijedlog za izravnom dodjelom sredstava Viteškom alkarskom društvu Sinj, za financiranje dijela troškova organizacije 310. Sinjske alke u iznosu od 25.000,00 eura iz sredstava Ureda gradonačelnika. Gradski ured za kulturu i civilno društvo, koji obavlja stručne poslove za Povjerenstvo, dana 9. lipnja 2025. dostavio je članovima Povjerenstva na razmatranje i mišljenje zamolbu i obrazloženi prijedlog Ureda gradonačelnika za izravnom dodjelom sredstava Viteškom alkarskom društvu Sinj u svrhu sufinanciranja dijela troškova održavanja 310. Sinjske alke, a gradonačelnik Tomislav Tomašević je dao svoju suglasnost.
Poveznica između ova dva grada je i održavanje koncerta Marka Perkovića Thompsona. Naime, samo dan nakon završetka viteške igre, na Sinjskom se hipodromu očekuje njegov novi veliki koncert. Nakon što je u Zagrebu bilo gotovo pola milijuna ljudi, na ovom koji slijedi će se po nekim procjenama skupiti njih 150.000.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....