hrvatska cosa nostra

Otkrilo se tko je u Hrvatskoj povezan sa zloglasnim mafijašima: domaća firma s jednim zaposlenim okrenula 75 milijuna €

Sumnja se da je pulska firma u vlasništvu Talijana do rujna 2024. godine utajila PDV-a od najmanje 21 milijun i 318 tisuća eura

 Antonio Melita/Zuma Press/Profimedia/Antonio Melita/Zuma Press/Profimedia

Sredinom studenog prošle godine u svim je medijima odjeknula informacija koju je dao EPPO (Ured europskog javnog tužitelja) iz Milana i Palerma o međunarodnoj akciji kodnog naziva "Moby Dick" u kojoj se istražuje ukupno 195 osoba i više od 400 tvrtki zbog sumnji u utaju PDV-a u vrijednosti većoj do 520 milijuna eura.

Skupina je, prema sumnjama tužiteljstva, između 2020. i 2023. godine izdala fakture za prodaju elektroničke robe u vrijednosti većoj od 1,3 milijarde eura, a spominjalo se tada da je akcija obuhvatila osumnjičenike u raznim zemljama poput Bugarske, Cipra, Češke, Italije, Luksemburge, Nizozemske, Slovačke, Španjolske kao i Hrvatske te da su osobe koje su izvlačile europski novac bile povezane s čuvenim mafijaškim organizacijama i to sicilijanske Cosa nostre i napuljske Camorre.

Tko je i na koji način u Hrvatskoj bio povezan sa svjetski najpoznatijim i najzloglasnijim mafijaškim organizacijama nije se do sada javno znalo.

Informatički biznis

No, rješenje suca istrage Županijskog suda u Zagrebu o određivanju i produljenju mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi od 15. studenoga prošle godine i 14. veljače ove godine otkriva da je u Hrvatskoj blokirana imovina odnosno računi tvrtke "Quantum Crest" iz Pule koja se bavi prodajom informatičke opreme.

Tako je sud firmi kojoj su, po podacima sudskog registra, vlasnici državljani Italije Massimiliano Piccinelli iz mjesta Sasso Marconi u Bologni i Gian Carlo Castelli iz Modene, blokirao dva računa u "Kent banci" i to jedan na kojem je 162 671,84 eura i drugi s nešto manje od 33 i pol tisuće eura, jer se smatra da je to novac zarađen ilegalnim aktivnostima. Po pisanju talijanskih medija tamošnji sud je odredio istražni zatvor za 43 osobe, među kojima je i Piccinelli.

Vrlo je zanimljivo da je ta tvrtka osnovana u Hrvatskoj 2015. godine, da ima jednog jedinog zaposlenika koji je, po javno dostupnim podacima, samo u posljednje tri godine uspjela prodati softwera i informatičke opreme u ukupnoj vrijednosti od nevjerojatnih nešto manje od 75 milijuna eura! Samo za prošlu godinu iskazana je dobit viša od 791 tisuće eura koja se pribraja zadržanoj dobiti od preko tri milijuna i 800 tisuća eura iz prethodnih razdoblja.

Po podacima financijskih istražitelja, sumnja se da je pulska firma u vlasništvu Talijana do rujna 2024. godine utajila PDV-a od najmanje 21 milijun i 318 tisuća eura. U svom financijskom izvješću Uprava tvrtke navodi kako se "značajan porast ukupnog prihoda odnosi na porast prodaje na području EU-a što je rezultat kontinuiranog ulaganja u rad s klijentima i dobavljačima...".

image

Sud je firmi iz Pule kojoj su, po podacima sudskog registra, vlasnici državljani Italije Massimiliano Piccinelli i Gian Carlo Castelli, blokirao dva računa

Tom Dubravec/Cropix

A upravo je "Quantum crest", po sumnjama EPPO-ovih istražitelja, upleten u sustav kružnih prijevara jer kao strano društvo provodnik još uvijek prodaje elektroničku opremu i to od 2019. godine mnogim talijanskim nestajućim trgovcima kojima upravljaju članovi kriminalne organizacije obuhvaćene istragama. Naime, EPPO Zagreb je u svom zahtjevu za blokadu imovine naveo kako njihovi kolege u Italiji vode istragu zbog kaznenih djela udruživanja u transnacionalnu zločinačku organizaciju uz otegotnu okolnost mafijaškog načina s ciljem izbjegavanja plaćanja PDV-a, pranja novca te drugih kaznenih djela.

Predmet istrage su kaznena djela različitih kriminalnih organizacija, pa tako i Cosa nostre i Camorre, odgovornih za prijevare unutar EU-a počinjenih u području trgovine elektroničkom opremom u vrijednosti stotine milijuna eura.

Radi se o tzv. kružnom sustavu koji karakterizira fiktivna trgovina između niza tvrtki od kojih su mnoge pod imenom opunomoćenika osnovane u Italiji i drugim europskim zemljama. Po sumnjama europskih istražitelja ova kriminalna organizacija ima piramidalnu strukturu koja određuje i utječe na kasniju međusobnu raspodjelu dobiti proizašle iz akumulacije PDV-a.

Što se tiče pulske tvrtke, u rješenju suca istrage se navodi da se iz izvješća Porezne uprave vidi kako je njihovo poslovanje ocijenjeno kao iznimno rizično odnosno da je firma označena kao mogući provodnik (conduit company) u kružnoj PDV prijevari na razini više država članica EU-a s isporukama nestajućim trgovcima (missing traders) najviše u Italiji.

‘Provodnici‘ i nestajući trgovci

Kako funkcionira kružna prijevara? Po informacijama koje se mogu naći na stranicama Vijeća EU-a, u prijevaru je uključeno nekoliko trgovačkih društava koja prodaju robu ili usluge, uvezene bez plaćanja PDV-a od dobavljača (tzv. trgovačko društvo provodnik) u drugu zemlju EU-a, jedna drugima na domaćem tržištu.

Jedna od firmi u lancu, obično ona koja je robu uvezla, ne plaća PDV u državni proračun unatoč tome što ga je sljedećem kupcu naplatila, čime je počinilo prijevaru. To trgovačko društvo nakon obavljene transakcije obično vrlo brzo nestane bez traga (otuda i naziv "nestali trgovac" ("missing trader"), a tako se onemogućuje naplata poreza u državi u kojoj se ta roba ili usluge upotrebljavaju. Dotle ostali kupci u lancu, nakon što dalje prodaju robu, ostvare povrat PDV-a iz državnog proračuna. Moguće je da se roba ili usluge ustvari uopće ne premjeste ili da postoje samo na papiru.

image

Laura Kövesi ponosna je na rezultate akcije: ‘Moby Dick‘ je ključna istraga za EPPO!

John Thys/Afp

"Kružna prijevara" ponovno započinje kada krajnji kupac u lancu na domaćem tržištu preproda robu prvom dobavljaču, tj. poduzeću koje je unijelo robu u zemlju, čime se omogućuje ponovno pokretanje cijelog postupka. Ta posljednja transakcija, s obzirom na to da je prekogranične naravi, opet bi bila izuzeta od plaćanja PDV-a. Sustav može funkcionirati i samo na domaćem tržištu.

- "Moby Dick" je ključna istraga za EPPO. Prošlo je dosta vremena otkako smo počeli zvoniti na uzbunu zbog umiješanosti opasnih organiziranih kriminalnih skupina u prijevarama s proračunom EU-a. Osim kolosalne štete koju stvaraju, upozoravali smo na prijetnju našoj unutarnjoj sigurnosti koju predstavlja njihova aktivnost na tom polju. Sada smo rasvijetlili prvi tako velik slučaj - govorila je glavna europska tužiteljica Laura Kövesi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. ožujak 2025 21:34