Audi Q7 ulazi u treću generaciju i prvi put nakon više od desetljeća dobiva potpuno novo izdanje. Veliki SUV iz Ingolstadta više neće biti vrh Audijeve SUV ponude, jer tu ulogu preuzima veći Q9, no to ne znači da Q7 postaje skromniji automobil. Naprotiv, novi model zadržava ulogu velikog luksuznog SUV-a, ali sada s mnogo modernijom tehnologijom, izraženijim dizajnom i nizom sustava koji jasno pokazuju koliko je ova klasa u međuvremenu napredovala.
Pozicioniranje je sada jasnije nego prije. Q9 će napadati BMW X7 i Mercedes GLS, dok Q7 ostaje prirodniji suparnik BMW-u X5 i Mercedesu GLE. U praksi to znači da je riječ o velikom, ali ne i najvećem Audijevom SUV-u, s tri reda sjedala, ozbiljnim prtljažnikom i obiljem luksuza. Novi Q7 vizualno djeluje "moćnije" od prethodnika, s višim prednjim krajem, širim blatobranima i masivnijim stražnjim bokovima. Auto je blago narastao u širinu i visinu te je sada dugačak 506 cm, visok 180 cm i širok 201 cm. Prednja maska je veća i naglašenija, a podijeljena svjetla donose izgled koji Audi već koristi na drugim novijim modelima.
Najzanimljiviji dio priče ipak nisu samo LED potpisi, nego način na koji Audi koristi svjetla kao dio sigurnosne opreme. Prednja svjetla mogu projicirati upozorenja na cestu ispred vozila, primjerice kod poledice ili pri promjeni traka, a novi Q7 može projicirati i pokazivač smjera na podlogu. Ideja je da drugi sudionici u prometu ranije vide namjeru vozača, osobito noću ili u gušćem prometu. Straga su digitalna OLED svjetla sposobna upozoravati vozila iza sebe na opasnost, kvar ili sudar ispred, pa čak i signalizirati vozaču iza da se previše približio. To je tip tehnologije koji zvuči kao svjetlosni spektakl, ali u praksi može imati vrlo konkretnu sigurnosnu funkciju.
Unutrašnjost je vrlo bliska onome što će imati i veći Q9. Pred vozačem je veliki zakrivljeni OLED zaslon koji objedinjuje digitalne instrumente i multimediju, dok suvozač dobiva vlastiti zaslon. Audi se očito više ne može vratiti jednostavnoj kabini s fizičkim tipkama, ali barem je napravljen pomak u materijalima i dojmu kvalitete. Novi Q7 koristi modernije obloge, manje osjetljivih sjajnih površina i više elemenata koji se doimaju primjereno automobilu ove cijene. Panoramski stakleni krov može mijenjati prozirnost po segmentima i pamti odabranu postavku nakon ponovnog pokretanja vozila.
Velika novost je i da će se Q7 nuditi u verzijama s pet, šest ili sedam sjedala. Serijski zadržava klasičnu klupu u drugom redu, ali se od sada nudi i mogućnost dvaju odvojenih sjedala za veći komfor u verziji sa šest sjedala. Izvedba s pet sjedala ima prtljažnik pd 670 litara, a preklapanjem stražnje klupe volumen raste na 2075 litara. Kod sedmerosjeda s preklopljenim trećim redom u prtljažnik stane 581 litra, a preklapanjem drugog reda sjedala dobiva se 1980 litara. To je i dalje vrlo raskošno za ozbiljnu obiteljsku uporabu.
Tehnološki paket ide mnogo dalje od zaslona i svjetala. Novi Q7 može zapamtiti do pet parkirnih manevara, svaki dug do 200 metara, i kasnije ih samostalno ponoviti. Može i samostalno voziti unatrag na dionicama dugima do 50 metara, što je korisno u uskim prilazima, garažama ili na cestama gdje nema mjesta za okretanje. Još zanimljiviji je sustav za hitne slučajeve. Ako vozač prestane reagirati, automobil može prepoznati situaciju, kontrolirano se prestrojiti na zaustavnu traku, zaustaviti se i pozvati pomoć.
Motori ovise o tržištu. Europa u startu dobiva 3,0-litreni V6 turbodizel u dvije izvedbe, snažnijoj s 299 KS i 630 Nm i umjerenijoj s 245 KS i 500 Nm. Obje dolaze uz blagi hibridni sustav koji kratkotrajno dodaje 24 KS. Taj sustav pomaže odzivu i učinkovitosti, ali Q7 pritom ostaje klasičan veliki dizelski SUV, što će mnogim europskim kupcima i dalje biti prednost. Na drugim tržištima, posebno u SAD-u, dizela neće biti, pa će ponudu nositi benzinski motori.
Ovjes također pokazuje da je Q7 zamišljen kao vrlo tehnički napredan automobil. Dostupni su adaptivni zračni ovjes, upravljanje svim kotačima, stalni pogon na sve kotače i elektronički kontrolirani amortizeri. Zračni ovjes može koristiti podatke o ruti i unaprijed se pripremiti za prepreke poput željezničkih prijelaza, a može i spustiti automobil radi lakšeg ulaska i izlaska putnika. Nudi se i sportska verzija zračnog ovjesa koja spušta vozilo za 30 mm, dok u osnovi Q7 dolazi sa standardnim čeličnim ovjesom.
Prodaja novog Audija Q7 na određenim europskim tržištima počinje već ovog mjeseca. Osnovni Q7 TDI sa 245 KS u Njemačkoj stoji od 87.900 eura, dok snažnija izvedba s 299 KS kreće od 90.500 eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....