Otok Pag jučer je postao epicentar regionalne pizza scene, ugostivši prvo međunarodno izdanje na otoku Pagu uopće, Mainardi & APN Pizza Cupa. U pizzeriji D10‘s Pizza Fantasista, koju je na noge podigao i vodi Ivan Šetka, okupilo se više od trideset vrsnih pizzaiola iz Hrvatske, susjednih zemalja i Europe, spremnih pokazati svoje umijeće u napetoj atmosferi. Natjecanje se odvijalo u dvije kategorije - klasična pizza i Pizza Napoletana STG, a pobjednike je vodilo ravno na svjetsko prvenstvo u Napulj.
U kategoriji klasične pizze konkurencija je bila iznimno jaka. Treće mjesto pripalo je Karlu Žaniću iz pizzerije Brick and Bite, dok je drugo mjesto osvojio mladi Poljak Macius Gadomski, talent koji brusi zanat upravo kod domaćina u D10‘s Pizza Fantasista.
Ipak, titulu najboljeg i prvo mjesto odnio je Bartol Bašić, iskusni pizza majstor s Murtera. Kako nam je u izjavi, koju je osigurao Ivan Šetka, otkrio sam pobjednik, na natjecanje je došao s velikim samopouzdanjem, čvrsto vjerujući u svoju pobjedničku pizzu. Njegova kreacija, nazvana "APNP" ( igra riječi koja znači A Pag Na Pizzi") očarala je suce. Bašić se fokusirao na autohtone okuse otoka, majstorski kombinirajući pašku janjetinu, ljutiku i kadulju. Izrazio je ogromnu zahvalnost na pobjedi i s optimizmom gleda prema budućnosti. Majstor zanata koji je pokazao koliko iskustvo igra ulogu.
Visoku razinu natjecanja potvrdio nam je i Igor Zagajski, delegat Udruge napuljskih pizzaiola (APN) za regiju. Naglasio je fantastičnu energiju i neizvjesnost do samog kraja, gdje nitko nije uspio previše nadjačati konkurenciju, što je iskusnom žiriju odluku učinilo izuzetno teškom. O kakvoj se stručnosti radi, govori i sastav žirija u kojem je bio i sam predsjednik APN-a, pristigao direktno iz Napulja, kao i aktualni svjetski prvak. Budno oko nad pećima držali su hrvatski pizza autoriteti - naš svjetski prvak i ambasador APN-a za Hrvatsku Alen Radanović te vrsni pizzaiolo Josip Lučin iz Trogira.
U kategoriji Pizza Napoletana STG, koja od natjecatelja zahtjeva strogo pridržavanje pravila zaštićene tradicionalne recepture (tal. Specialità Tradizionale Garantita), pobjeda je bila jednako željena. Ova pravila nalažu precizno definirane sastojke, metode fermentacije tijesta te pečenje isključivo u peći na drva na temperaturi od 430-480 °C u trajanju od 60 do 90 sekundi.
Treće mjesto osvojio je Igor Paunović iz poznate beogradske pizzerije Majstor i Margarita, a drugo Dion Doli iz paške Porte Saline. Najprestižnija titula natjecanja pripala je Bojanu Merdzanovskom iz pizzerije Bella Ciao s otoka Vira. On je, kako nam je preneseno, bio iskreno iznenađen i presretan prijemom, a suce je osvojio naizgled jednostavnom, ali savršeno izvedenom klasičnom margheritom. S velikim je ponosom zahvalio pizzeriji Bella Ciao što su mu pružili priliku te ih je ovom pobjedom stavio na gastronomsku kartu.
Pobjednici obiju kategorija, Bartol Bašić i Bojan Merdzanovski, osigurali su put na svjetsko prvenstvo Trofeo Caputo u Napulju, gdje će predstavljati Hrvatsku. Uz to, stiglo je još jedno veliko priznanje – talentirana Katarina Boltužić iz Zagreba, o čijim smo uspjesima već pisali, dobila je pozivnicu za Tim Mainardi. Time se pridružila elitnoj skupini koja putuje Europom, natječe se i promovira filozofiju gurmanske pizze. Katarina, koja je ovim postala najmlađa profesionalna pizzaiolka u povijesti Mainardi tima, poručila je kako joj je iznimna čast biti dijelom takve ekipe.
Tako je završeno ovogodišnje uzbudljivo izdanje Mainardi & APN Pizza Cupa. Natjecanje je još jednom proslavilo vještinu i kreativnost domaćih, ali i stranih pizzaiola te potvrdilo rastuću snagu hrvatske pizza scene.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....