FILMSKE NAGRADE

Film o Srebrenici ‘Quo Vadis, Aida?‘ redateljice Jasmile Žbanić nominiran za Oscara!

'Quo Vadis, Aida?'
 Bfa/Alamy/Alamy/Profimedia
Završna svečanost dodjele nagrada bit će održana u nedjelju 25. travnja. Najviše nominacije, čak 10, dobio je film ‘Mank‘ o karijeri pisca i scenarista Hermana J. Mankiewicza

Nominacija za Oscara, najprestižnije filmske nagrade, objavljene su u ponedjeljak ujutro po američkom vremenu, a objavili su ih Priyanka Chopra Jonas i Nick Jonas.

Najviše nominacije, čak 10, dobio je film 'Mank' o karijeri pisca i scenarista Hermana J. Mankiewicza, slijede 'Zemlja nomada', 'Juda i crni Mesija', 'Minari' i 'Zvuk metala'.

Završna svečanost dodjele nagrada bit će održana u nedjelju 25. travnja. Velika je vijest da je za Oscara nominiran film bosanskohercegovačke redateljice Jasmile Žbanić 'Quo Vadis, Aida?'.

U središtu radnje je Aida (Jasna Đuričić), nekadašnja profesorica koja u ljeto 1995. radi kao prevoditeljica za Ujedinjene narode u Srebrenici. Kada srpska vojska uđe u grad 30.000 stanovnika Srebrenice, među kojima je i Aidina obitelj, traži spas u bazi UN-a.

Glume još Boris Isaković, Edita Malovčić, Emir Hadžihafizbegović i Dino Bajrović. Taj prvi igrani film o Srebrenici gledateljima u Hrvatskoj dostupan je online, na Ondemand.kinomeetingpoint.ba.

Film je nastao je u produkciji bosanskohercegovačke kuće Deblokada, u koprodukciji s Austrijom, Njemačkom, Francuskom, Nizozemskom, Norveškom, Poljskom, Rumunjskom i Turskom.

Nakon uspješnog predstavljanja na 77. Mostri prikazan je na festivalu u Torontu te na filmskim festivalima u Hamburgu i Antaliji, na egipatskom El Gouna festivalu, na festivalu u Busanu u Južnoj Koreji, na Viennaleu u Austriji, festivalu New Horizons u Poljskoj i drugdje.

Dosad je već osvojio niz priznanja, od čega na venecijanskom festivalu čak tri.

Ovogodišnja, 93. dodjela Oscara, održat će se 25. travnja, a, osim bosansko-hercegovačkog filma za Oscara se u toj kategoriji natječu danski "Još jedna runda" Thomasa Vinterberga, rumunjski "Kolektiv" Alexandera Nanaua, hongkonški "Better Days" Dereka Tsanga i tuniski "The Man Who Sold His Skin" redateljice Kaouther Ben Hania.

Hrvatski dugometražni eksperimentalno-animirani film "Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa" Dalibora Barića, kojeg su članovi Američke filmske akademija uvrstili na popis od 26 filmova za moguću nominaciju, nije se našao među pet nominiranih filmova u kategoriji dugometražnog animiranog filma.

Nominacije za najbolji film:

“The Father”

'Juda i crni Mesija'

“Mank”

“Minari”

“Zemlja nomada”

“Promising Young Woman”

“Zvuk metala”

“The Trial of the Chicago 7″

Nominacije u kategoriji najboljeg redatelja:

Thomas Vinterberg (“Another Round”)

David Fincher (“Mank”)

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Chloe Zhao ("Zemlja nomada")

Emerald Fennell (“Djevojka koja obećava”)

Nominacija u kategoriji najboljeg glumca:

Riz Ahmed (“Zvuk metala”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Steven Yeun (“Minari”)

Nominacija u kategoriji najbolje glumice:

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Zemlja nomada”)

Carey Mulligan (“Djevojka koja obećava”)

image
Zemlja nomada

Nominacije za najbolji inozemni film:

“Another Round”

“Better Days”

“Collective”

“The Man Who Sold His Skin”

“Quo Vadis, Aida?”

image
Sound of Metal

Najbolja glumica u sporednoj kategoriji:

Maria Bakalova, "Borat Subsequent Moviefilm"

Glenn Close, "Hillbilly Elegy"

Olivia Colman, "The Father"

Amanda Seyfried, "Mank"

Yuh-jung Youn, "Minari"

image
Minari
Supplied By Lmk/Ipa/Ipa/Profimedia

Nominacije za najboljeg sporednog glumca:

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Juda i crni Mesija”)

Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)

Paul Raci (“Zvuk metala")

Lakeith Stanfield (“Juda i crni Mesija”)

Nominacije za najbolji adaptirani scenarij:

Sacha Baron Cohen and Co-Writers (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Florian Zeller and Christopher Hampton (“The Father”)

Chloe Zhao (“Zemlja nomada”)

Kemp Powers (“One Night in Miami”)

Ramin Bahrani (“The White Tiger”)

Nominacije za originalni scenarij:

Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, and Kenny Lucas ( 'Juda i crni Mesija')

Lee Isaac Chung (“Minari”)

Emerald Fennell (“Djevojka koja obećava”)

Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder (“Zvuk metala”)

Aaron Sorkin (“The Trial of the Chicago 7”)

Nominacije za najbolji animirani film:

“Onward”

“Over the Moon”

“Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

“Soul”

“Wolfwalkers”

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. listopad 2021 18:53