L‘Événement

Nagrađivani film inspiriran ilegalnim pobačajem književnice Annie Ernaux u domaćim kinima

L'evenement (2021)
 

 Image Capital Pictures/Film Stills/Profimedia
Relativno neiskusna redateljica ovim je filmom baš navelike iskočila, kao pravi, potpuno izbrušeni talent. Film je stigao u Cineplexx
Relativno neiskusna redateljica ovim je filmom baš navelike iskočila, kao pravi, potpuno izbrušeni talent. Film je stigao u Cineplexx

Francuska književnica Annie Ernaux imala je 23 godine i bila na kraju studija kad je otkrila da je zatrudnjela. Trudnoća je značila da se može oprostiti od studija i diplome. Vratila bi se u rodni gradić kao jedna od tolikih samohranih majki. "Ono što je raslo u meni" pisat će kasnije Ernaux, "bilo je, na izvjestan način, socijalni neuspjeh."

Provincijska studentica bila je stoga odlučna da pobaci. Problem je što je 1963. abortus u Francuskoj ilegalan. Stoga je, nakon niza diletantskih pokušaja s čajevima i pletaćom iglom, pobačaj obavila kod ilegalne aborterke. Mnogo kasnije Ernaux će o cijelom tom iskustvu napisati roman nedavno objavljen i u Hrvatskoj. Roman "Događaj" ("L'Événement") imao je samo 45 stranica. No riječ je o 45 stranica moćne proze.

Praktički istodobn...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 19:07