
Dubrovački simfonijski orkestar ovog proljeća priređuje poseban Zvjezdani ciklus, niz od četiri koncerta u kojima ugošćuje vrhunske umjetnike i time obilježava svoj veliki jubilej – stotu godišnjicu postojanja. Prvi koncert ciklusa održan je 13. travnja u kazalištu Marina Držića, točno na dan osnutka i na mjestu gdje je orkestar po prvi puta zazvučao prije stotinu godina. A u nastavku ciklusa uz orkestar je nastupio naš proslavljeni pijanist Ivo Pogorelić.
Nastup Ive Pogorelića u Dubrovniku se s nestrpljenjem iščekivao, pa su zbog velikog interesa publike u Kneževom dvoru održana čak dva koncerta dvije večeri zaredom, 5. i 6. lipnja. Dubrovačka publika uvijek rado sluša Pogorelićeve nastupe, no ovaj je ipak bio poseban budući da je riječ o prvom njegovom nastupu uz Dubrovački simfonijski orkestar nakon više od 40 godina. Naime, godine 1978. orkestar i tada devetnaestogodišnji Ivo Pogorelić bili su na zajedničkoj dvomjesečnoj turneji u SAD-u, a nakon toga Pogorelić je počeo nizati uspjehe koji su ga prometnuli u umjetnika svjetskog glasa.
Ovoga je puta Pogorelić nastupio u izvedbi Drugog koncerta za klavir u f-molu Frédérica Chopina. Pogorelićeva interpretacija Chopinova koncerta odlikuje se odabirom polaganijeg tempa te iznimnom staloženošću, pažnjom i koncentracijom. Njegov ton ima težinu, snažan je i moćan, a u izvedbi veliku pažnju pridaje svakom tonu i svakom akordu. Dok bi iz neke druge izvedbe publika možda pamtila pijanistovo tehničko umijeće ili vlastito uživanje u određenoj atmosferi, ovdje joj je bila pružena mogućnost slušanja svakog detalja Chopinove partiture. Drugi stavak donio je ljepotu raznolikih boja klavira te bistro i jasno iznesenu melodiju. Ugođaj nokturna koji se veže uz ovaj stavak bio je prisutan, ali nikada s previše zanosa. A središnji, molski dio stavka, u kojemu klavir iznosi melodiju u praznim oktavama nad snažnom, drhtajućom orkestralnom podlogom, zazvučao je kao lebdenje iznad nekog ponora, te je bio odličan kontrast njegovim vanjskim dijelovima. Završni stavak izveden je s lagodnom hitrinom, uz izražene nijanse i karaktere stavka. Nakon izvedbe, publika je Pogorelića nagradila snažnim i dugotrajnim pljeskom, no nažalost nije bilo dodatka, već se umjetnik, naklonivši se, povukao.
Poslije kratke stanke uslijedila je izvedba Beethovenove Prve simfonije u C-duru. Iako je u ovoj ranoj simfoniji čujna veza s klasicizmom, Beethovenova energičnost i inovativnost prisutni su i ovdje, a te je elemente Dubrovački simfonijski orkestar pod vodstvom Valentina Egela uspješno istaknuo. Njihovo sviranje bilo je čitavo vrijeme na visini, bez grešaka kakve bi se inače i mogle oprostiti u izvedbama uživo. Beethovenovo rano djelo zvučalo je svježe i zanimljivo uz detalje kao što su istaknuti naglasci u prvom stavku, nošena plesna trodobnost u drugom, te općenito izvrsno ostvarene dinamičke gradacije i savršena preciznost izvedbe, čak i u brzim tempima. Dubrovački simfonijski orkestar pod angažiranim vodstvom Valentina Egela pokazao se kao vrlo kvalitetno izvođačko tijelo koje funkcionira doista kao jedno. Dionice se besprijekorno nadovezuju jedna na drugu u iznošenju melodijskih linija ili u međusobnim dijalozima, a također su i vrlo pregledne pa je tijekom izvedbe moguće sa zanimanjem pratiti, na primjer, kuckanje timpana ili pratnju kontrabasa. Uz to, orkestar zvuči odlično u svakoj dinamici, od čujnog i preciznog piana do fortea koji slušatelj ponekad može osjetiti čak i u vlastitom tijelu.
Bile su to dvije izvrsne koncertne večeri tijekom kojih je publika mogla uživati u fokusiranoj i mudroj Pogorelićevoj izvedbi Chopinovog koncerta te u doista odličnoj, zanimljivoj i zabavnoj izvedbi Beethovenove simfonije. A Zvjezdani ciklus DSO-a nastavlja se već u četvrtak, 12. lipnja, kada u goste orkestru dolaze hornist Radovan Vlatković i dirigent Uroš Lajovic.
Komentari
0