Plesna premijera

U novoj predstavi Saše Božića suprostavljaju se glumica i plesač, Ivana Buljan Legati i Šimun Stankov

Izvođači su Ivana Buljan Legati, kazališna umjetnica poznata po svojim intimističkim solo radovima te jedan od najboljih hrvatskih plesnih umjetnika mlađe generacije Šimun Stankov

 Mo Tadić/
Gledatelji su pozvani poviriti u intimu bezimenog para, možda u zoru nakon neuspjelog kućnog partija, u intimu dva izvođača, u arhetipski labirint muško-ženskih igara ovisnosti
Gledatelji su pozvani poviriti u intimu bezimenog para, možda u zoru nakon neuspjelog kućnog partija, u intimu dva izvođača, u arhetipski labirint muško-ženskih igara ovisnosti

Predstava Funny Games novi je rad Saše Božića, koji će premijerno biti predstavljen u petak i subotu 6. i 7. lipnja u Zagrebačkome plesnom centru.

Predstava je nastala u skladu s Božićevim prepoznatljivim koreografskim rukopisom koji spaja kazalište i suvremeni ples u uzbudljivu multimedijalnu cjelinu, ovoga puta u koprodukciji kazališne skupine de facto i Zagrebačkog plesnog centra. Izvođači su Ivana Buljan Legati, kazališna umjetnica poznata po svojim intimističkim solo radovima te jedan od najboljih hrvatskih plesnih umjetnika mlađe generacije Šimun Stankov.

Funny Games uprizoruje igru između izvođača i publike, te plesača i glumice koja se promatra kroz prizmu promašaja uspostave opipljivog odnosa. Gledatelji su pozvani poviriti u intimu nekog bezimenog para, možda u zoru nakon neuspjelog kućnog partija, u intimu dva izvođača koji se u tami kazališne kutije bore za pažnju i empatiju gledatelja, u arhetipski labirint muško-ženskih igara ovisnosti. Taj bezimeni par igra poznate manipulativne igrice, jedni s drugima, ponekad s publikom. Igre su smiješne, melankolične, ponekad opasne, no zapravo nisu ništa više doli igre, jer se ponavljaju, a vrijeme prolazi.

image

Premijera Funny Games je 6. lipnja a sljedeća izvedba 7. 6. u Zagrebačkom plesnom centru

Mo Tadić/

Koreografski postupak slijedi nenarativne antičke mitove o Arijadni, stvarajući partituru u kojem se glas mita razdvaja na glas izvođačice i plesačevo tijelo, pritom ostajući ambivalentnim u svojoj prisutnosti. Opreke zrelog ženskog tijela i mladog muškog tijela, glasa bez tijela i nijemog tijela bez glasa dalje komplicira pitanja muško-ženskih odnosa u queer ključu u dramaturgiji Saše Božića.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 13:07