NOVA STUDIJA

Zašto velika većina okorjelih pušača ne oboli od raka pluća? Znanstvenici vjeruju da imaju odgovor

ilustrativna fotografija

 Yauhen Akulich/Alamy/Alamy/Profimedia/Yauhen Akulich/Alamy/Alamy/Profimedia
Geni za popravak DNK, koji mogu zaštititi od razvoja raka, aktivniji su kod nekih osoba, čak i ako su pušači
Geni za popravak DNK, koji mogu zaštititi od razvoja raka, aktivniji su kod nekih osoba, čak i ako su pušači

Pušenje cigareta najveći je faktor rizika za razvoj i obolijevanje od raka pluća, no istodobno podaci studije ukazuju na to da velika većina pušača ne oboli od te bolesti. Znastvenici već dulje vrijeme pokušavaju otkriti zašto.

Nema nikakve sumnje da je nepušenje najsigurniji način da se izbjegne rak pluća, piše portal Science Alert, ali je istina i da će ga velika većina okorjelih pušača izbjeći.

Novo istraživanje ide u prilog pretpostavci da u tome veliku ulogu igra genetika.

Genetika i značaj stanica koje oblažu pluća

Istraživači su otkrili urođenu prednost među pušačima u kojih se ne razvije rak pluća. Čini se da su stanice koje oblažu njihova pluća manje podložne mutacijama.

Istraživanja upućuju na to da su geni za popravak DNK, koji mogu zaštititi od ra...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. studeni 2025 16:33