RIJEDAK PRIMJERAK

Na području Alžira otkriven meteorit formiran u prvih milijun godina nastanka Sunčeva sustava

 Sergei Gapon/AFP
Znanstvenici su dubinskom analizom sastava i starosti ustanovili da je meteorit star oko 4,6 milijarda godina
Znanstvenici su dubinskom analizom sastava i starosti ustanovili da je meteorit star oko 4,6 milijarda godina

Znanstvenici su u svibnju 2020. u alžirskome dijelu Sahare otkrili najstariji meteorit vulkanskog porijekla. Potječe s protoplaneta koji se formirao u prvih milijun godina nastanka našega Sunčevog sustava ili prije nego što je nastala Zemlja.

Na područje južnog Alžira meteorit nazvan Erg Chech 002 pao je "prije otprilike stotinu godina", kazao je geokemičar Jean-Alix Barrat sa Sveučilišta u Brestu. O tomu je nedavno u Zborniku Američke akademije znanosti objavio rezultate studije.

Francuski i japanski znanstvenici su dubinskom analizom sastava i starosti pronađenog meteorita ustanovili da je Erg Chech 002 star oko 4,6 milijarda godina i da je najstariji poznati primjer magme iz svemira.

Analize su pokazale i da je meteorit vjerojatno bio dio kore objekta poznatog kao protopla...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. prosinac 2025 00:39