GENETIČKI MONITORING

Sve naše autohtone pasmine goveda, konja, svinja, kokoši i purana su pred izumiranjem!

Vlatka Čubric Čurik, Vladimir Brajković

 Ronald Gorsic/Cropix
Studija u Natureu pokazuje kako se genetička raznolikost kod životinja i biljaka globalno se smanjila tijekom posljednja tri desetljeća
Studija u Natureu pokazuje kako se genetička raznolikost kod životinja i biljaka globalno se smanjila tijekom posljednja tri desetljeća

Genetička raznolikost kod životinja i biljaka globalno se smanjila u zadnja tri desetljeća, pokazala je studija u vodećem znanstvenom časopisu Nature u kojoj su sudjelovali istraživači iz 21 zemlje uključujući hrvatske znanstvenike dr. Vlatku Čubrić Čurik i dr. Vladimira Brajkovića s Agronomskog fakulteta u Zagrebu.

U najsveobuhvatnijoj studiji dosad znanstvenici su obradili i analizirali probranih 882 od 80.271 istraživanja između 1985. i 2019. godine koja su obuhvatila 628 vrsta te zaključili da je došlo do pada genetičke raznolikosti dvije trećine proučavanih životinja, biljaka, gljiva i kromista (neke vrste algi). Predviđaju da je više od milijun vrsta na putu izumiranja u sljedećim desetljećima.

- U studiji upozoravamo da mnoge vrste nemaju genetički monitori...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. svibanj 2026 17:00