Bivši ministar Škara kupio hotel Velebno za 9,5 milijuna kuna

ZAGREB, BAŠKE OŠTARIJE - Bivši HDZ-ov ministar rada i socijalne skrbi Joso Škara potvrdio nam je danas da je sredinom prošle godine od Industrogradnje kupio hotel Velebno za devet i pol milijuna kuna, iako je taj hotel u Baškim Oštarijama ranije bio procijenjen i na tri puta veću vrijednost - oko 30 milijuna kuna.



- To je bila tadašnja tržišna vrijednost hotela i to nije malo, niti jeftino. Nitko mi nije pogodovao u toj kupnji jer sam podigao kredit u Zagrebačkoj banci i za hotel platio realnu cijenu. U hotel sam uložio još tri milijuna kuna i zaposlio 16 novih radnika - istaknuo je jučer bivši HDZ-ov ministar Škara.

Sumnjivo poslovanje



On ističe kako je u cijeli posao oko kupnje poznatog hotela Industrogradnje u Baškim Oštarijama ušao s partnerima jer je iza tvrtke Bag d.o.o., čija je direktorica supruga bivšeg ministra Nives Škara, uz njegovu tvrtku Media Ogled, i tvrtka HM Patria u vlasništvu Zvonka Peze. Budući da se Industrogradnja nerijetko spominjala kao financijer HDZ-ovih izbornih kampanja, sumnju oko pogodovanja bivšem ministru Škari sada može razriješiti nova Uprava nekad najuspješnijega građevinskog diva u Hrvatskoj odluči li "iščešljati" poslovanje Industrogradnje posljednjih godina. Naime, sredinom prošlog mjeseca Nadzorni odbor je smijenio dugogodišnjeg predsjednika Uprave Industrogradnje Zvonimira Matića te je novim čelnim čovjekom tvrtke imenovan Mato Bilušković.



Zvonimir Matić je smijenjen nakon niza optužbi malih dioničara na račun Uprave tvrtke o financijskim malverzacijama i kupnji dionica novcem tvrtke te rasprodaji imovine. Upravo tijekom spomenute rasprodaje imovine i Joso Škara je kupio hotel Velebno koji je smješten na potezu između Gospića i Karlobaga. Uz taj hotel, Industrogradnja je prodala i zagrebački hotel I te hotel Zagreb u Karlobagu. Da je u cijelom poslu oko prodaje hotela Velebno bivši HDZ-ov ministar ipak bio u povlaštenom položaju sumnja i Stjepan Vrban, velikogorički poduzetnik koji je tri godine imao hotel u zakupu te ga je namjeravao kupiti.



- Ponudio sam devet milijuna kuna i onda je uletio Joso Škara i kupio za 9,5 milijuna kuna - tvrdi Stjepan Vrban.

Uz blagoslov biskupa



Prije nekoliko mjeseci bivši je Tuđmanov ministar sazvao novinare u hotelu Velebno koji je došao blagosloviti i gospićko-senjski biskup te je tom prilikom najavio ulaganja u hotel od dva milijuna kuna. Joso Škara je tada na upit novinara odbio otkriti koliko je platio hotel koji je zagrebačka Industrogradnja godinama namjeravala prodati u paketu s hotelom Zagreb u Karlobagu koji je prodan jednom ruskom biznismenu. Hotelu Velebno tada je cijena bila 17,5 milijuna kuna. Inače, riječ je o perspektivnom planinskom hotelu, udaljenom 20-ak minuta vožnje od mora i autoceste Zagreb - Split. Hotel ima 32 sobe, 7 apartmana, restoran sa 200 sjedećih mjesta, vinski podrum, sportsku dvoranu, skijalište s vučnicom i planinsku kuću.

Pašalićev čovjek

Joso Škara, rođen 1958. godine u Škabrnji, poznat je kao bivši glavni tajnik HDZ-a i ministar rada i socijalne skrbi u mandatu do 2000. godine. Prije nego što je imenovan ministrom od 1992. godine, bio je saborski zastupnik HDZ-a. Škara je i danas ostao etiketiran kao Pašalićev čovjek u HDZ-u. Nakon njegova ministarskog mandata državna revizija je utvrdila nepravilnosti u trošenju proračunskog novca. Tako je u nalazu državne revizije utvrđeno da je ministar iz proračuna za korisnike socijalne skrbi 20 milijuna kuna dao za pretplatu Vjesnika koji Ministarstvo uopće nije dobivalo.



G. Galović;A. Plišić;Ž. Popović
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Učitavanje komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
27. travanj 2025 18:52