NOVI VELIKI OKRŠAJ

Trebao je to biti derbi i neizvjesna utakmica, no sve je bilo posve jasno nakon 45 minuta. Nijemci su razbili Portugal istaknuvši svoju kandidaturu za naslov prvaka svijeta.

Salvador je imao veliku čast na otvaranju Svjetskog prvenstva, prvo su ugostili finaliste proteklog Mundiala, Španjolsku i Nizozemsku, a jucer su na Arenu Fonta Novu istrcali Nijemci i Portugalci u jos jednom od derbija prvog kola. Joachim Löw ipak nije izdržao, u početnoj je postavi našao mjesta za Mesuta Özila, sjajnog fantazistu Arsenala, ali i čovjeka koji je bio predmetom velikih kritika tijekom priprema. Uz njega je stavio i Marija Götzea, njega, pak, uopće nije bilo u projekcijama udarne postave.

Portugal je, pak, drhtao zbog koljena Cristiana Ronalda, ali najbolji igrač svijeta 2013. istrčao je u Salvadoru, na početku je bio aktivan, ali kako je vrijeme odmicalo tako se i on gasio, pokazavši da nije potpuno spreman. Na koncu je ličio na LeBrona Jamesa, potpuno rezigniran i nemocan promijeniti tijek dogadaja. Ipak, na početku je imao dvije situacije, prvo je uposlio Almeidu koji je loše reagirao i otišao previše u stranu da bi opasnije ugrozio Neuera, a u 8. minuti vidjeli smo dva uzbuđenja i to nakon velikih pogresaka, prvo Lahma, a potom i Patricia. Ronaldo je došao do prilike, ali je njegov udarac s lijeve strane blokirao Neuer, a samo dvadesetak sekundi katastrofalno ispucavanje portugalskog vratara sletjelo je do Khedire koji sa 25 metara promasuje prazan gol. No, do prve egzekucije nije se dugo čekalo.

1:0 - Müller (12-11m)

Götze se ušuljao u kazeni prostor, Pereira ga je pokusao zaustaviti, no uspjelo mu je to tek povlačenjem za ruku. Srbijanski sudac odmah je pokazao na bijelu točku i usput opomenuvši portugalskog branica. Müller je poslao loptu u mrežu, vrlo preciznim udarcem koje Patricio nije uspio zaustaviti premda je pogodio stranu.

Portugalci nakon solidnog početka izgubili su niti igre, a bili su prisiljeni i na prvu zamjenu, u dvoboju s Hummelsom ozlijeđen je Almeida i morao je biti zamijenjen Ederom. A samo tri minute kasnije nova egzekucija Elfa.

2:0 - Hummels (32)

Prvo je sjajnu akciju Özila okoncao Götze udarcem kojeg je Pereira skrenuo u korner. Njega je izveo Kroos, a Hummels je poletio zrakom i zakucao preko Pepea u gol.

Portugal je imao veliku šansu nakon konfuzije u obrani Elfa, Conetrao je primio loptu sam, ali nije snašao i ostalo je 2:0, a onda nova nevolja uslijedila je 37. minuti. Pepe i Müller bili su u dvoboju, poletjela je ruka prema licu njemackog napadaca koji je potencirao pad, sto je iznerviralo brazilskog Portugalca koji mu je krenuo nesto objašnjavati dok je ovaj bio na travi unijevši mu se u lice, a Mazić je odmah potegnuo crveni karton. Jedna odluka koja ce izazvati polemike, ali Nijemcima to nije smetalo, naprotiv.

3:0 - Müller (45)

U sudačkoj nadoknadi definitvni potop Bentove momčadi. Ubacaj Kroosa pokusao je očistiti Alves, ali samo do Müllera koji je sa 15 metara zakucao u mrežu.

Otvaranje iz snova Njemačke, koju je došla podrzati kancelarka Angela Merkel, ne skrivajući emocije pri pogocima.

Nastavak je protekao u istom ritmu, Nijemci su diktirali tempo, vec u 50. minuti Özil je izasao pred Patricio, ovaj mu je obranio udarac, a Müllerov pokusaj glavom završio je preko gola. A nova nedaća pogodila je Portugal u 65. minuti, ozlijedio se Coentrao. Löw je, pak, morao mijenjati Hummelsa zbog ozljede, a Portugalci su se ljutili nakon starta Höwedesa nad Ederom, smatrali su da je jedanaesterac, ali Mazić se nije oglasio.

4:0 - Müller (78)

Novu promjenu rezulata vidjeli smo u završnici, dugu akciju Njemačke zaključio je ubačajem Schürrle, Patricio nije uhvatio loptu, a Müller je iskoristio poklon i zabio svoj treći pogodak s pet metara.

NJEMAČKA - PORTUGAL 4:0 (Müller 11 - 11m, 45, 78, Hummels 32)

KRAJ UTAKMICE

90. minuta - Prvi pokušaj Ronalda tek u 90. minutu dovoljno govori o dominaciji Nijemaca. Snažan udarac Portugalca iz slobodnog udaraca obranio je Neuer

82. minuta - Muller je uz ovacije napusti igru, ušao je Podolski

GOOOOL 78. MINUTA - Thomas Muller prvi je igrač koji je na SP-u u Brazilu postigao hat-trick. Schurrle je ubacio, Patricio loše reagirao, a napadač Bayerna lako pospremio u mrežu i zasjeo na vrh naboljih strijelaca prvenstva

76. minuta - Howedes je srušio Edera u kaznenom prostoru, a Mazić je samo odmahnuo rukom. Bilo je to dovoljno da Portugalci polude. Naglasniji je bio Ronaldo...

73. minuta - I strijelac Hummels je nastradao. Stoper Borussije je morao izaći, a ušao je Mustafi

69. minuta - Prva prava akcija Nijemaca u nastavku. Schurrle nakon brze kontre proigrao Gotzea, a napadaču Bayerna Alves je blokirao udarac u posljednjem trenutku

65. minuta - Kalvarija Portugala se nastavlja. Coentrao je iznešen zbog ozljede... Ušao je Andre Almeida

63. minuta - Schurrler je ušao umjesto Ozila

60. minuta - Konačno se ukazao i Ronaldo, no njegov pokšuaj iz slobodnog udarca završio je u živom zidu

52. minuta - Sudar Nanija i Coentraa u najgorem mogućem trenutku, a trebala je to biti velika šansa za Portugal

51. minuta - Sjajnu akciju Njemačke okončao je sudac zbog zaleđa

46. minuta - Portugalski izbornik je na teren poslao stopera Costu, a izašao je veznjak Veloso

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

GOOOOL 45. minuta - Kada su Portugalci očekivali da će ih sudac poslati na odmor dogodio se novi bljesak Nijemaca. Kroos je prizemno ubacio u 16-terac, a pored skamenjenih stopera Portugala sjajno se snašao Muller i zabio za 3-0. Briljantnih prvih 45. minuta za Mullera, zabio je dva gola i izbacio Pepea iz igre

36. minuta - Okršaj Pepea i Mullera sudac Mazić je ekspresno okončao. Pepe je dobio crveni karton jer je u duelu rukom po licu udario Mullera, a nakon toga još ga je, dok je sjedio na podu, udario glavom u glavu

35. minuta - Coentrao je zapucao najbolju priliku Portugala. Lijevi bek Reala očajno je reagirao iako je ostao 'oči u oči' s Neuerom

GOOOOL 32. MINUTA - Sreća Portugalaca nije dugo trajala. Već nakon kornera Nijemci vode 2-0. Hummels je nadskočio Ronalda i zakucao lotu u mrežu

31. minuta - Fantastična akcija Elfa. Kroos je sjajno prigrao Ozila koji ubacuje za Götzea, no njegov udarac brani Patricio

28. minuta - Napadača Huga Almeidu zamjenjuje Eder. Igrač Bilićevog Bešiktaša zbog ozljede je morao izaći

25. minuta - Nani se sjurio s desne strane i opalio iskosa sa 20-tak metara. Neuer je imao sreće jer je loptu fijuknula malo iznad vratnice

11. minuta - GOL! Portugalski stoper Pereira u kaznenom je prostoru povukao i oborio Götzea. Mažić je opravdano dosudio penal, kojeg je sigurno realizirao Müller!

8. minuta - nevjerojatna pogreška vratara Ruija Patricija, koji je loptu ispucao ravno na noge Khediri, njemački vezist je odmah pucao, ali je promašio okvir vrata

5. minuta - Ronaldo je sjajno ostavio loptu za Almeidu, koji je sjurio prema Neueru, ali ga je sjajno neutralizirao Hummels, pa je udarac bio bezopasan

1. minuta - utakmicu sudi Milorad Mažić, najbolji srpski sudac.

1. minuta - Nijemcima je ovo jubilarna 100. utakmica na SP-ima. U posljednjih 18 dvoboja u skupinama izgubili su samo jedan. A Portugalci su od posljednjih sedam dvoboja na Mundialima dobili samo jedan...

Njemačka: Neuer, Howedes, Hummels, Khedira, Özil, Müller, Lahm, Mertesacker, Kroos, Götze, Boateng

Portugal: Patricio, Alves, Pepe, Veloso, Coentrao, Ronaldo, Moutinho, Almeida, Meireles, Nani, Pereira

19. travanj 2024 20:48