TRI KLJUČNA ODGOVORA

Otkrivamo: Zašto je pušteno 35 tisuća tona dizela, koliko još imamo i što će biti s cijenama

Država izlazi s dizelom iz zaliha dok se cijene i opskrba pokušavaju uravnotežiti. Potez stiže nakon regionalnih intervencija i rasta cijena nafte zbog napetosti na Bliskom istoku

Prema Vladinoj odluci, naime, dizel iz zaliha mora se prodati po tržišnim cijenama.

 Sasa Buric/Cropix
Država izlazi s dizelom iz zaliha dok se cijene i opskrba pokušavaju uravnotežiti. Potez stiže nakon regionalnih intervencija i rasta cijena nafte zbog napetosti na Bliskom istoku

U nastavku donosimo:

  • što znači potez ministra Ante Šušnjara za domaću opskrbu i ritam otpuštanja rezervi
  • usporedbe s mjerama u Sloveniji, Mađarskoj i Srbiji te ključne razlike u uvjetima ponude
  • obveze i ulogu Ine u preuzimanju i plasmanu goriva iz državnih zaliha
  • koje poluge Vlada još ima kroz marže, trošarine i PDV te što to znači za maloprodajne cijene
  • pregled stanja obveznih zaliha pod AZU-om i što aktualne odluke znače za sigurnost opskrbe


Iako je ministar gospodarstva Ante Šušnjar jučerašnju odluku o stavljanju 35 tisuća tona dizela na tržište obrazložio potrebom da se Hrvatska uključi u provođenje naloga Međunarodne agencije za energiju i naputka Europske unije o otpuštanju zaliha nafte i naftnih derivata kako bi se tržište stabiliziralo, odluka se zacijelo ne bi donijela da za nju nisu sazreli uvjeti na domaćem i maloprodajnim tržištima u okruženju.

Prema Zakonu o tržištu nafte i naftnih derivata, naime, maloprodajni lanci naftnih derivata dužni su u kriznim situacijama svakodnevno prijavljivati državi stanje svojih zaliha nafte i naftnih derivata kako bi država, u slučaju nedostatnih rezervi, mogla djelovati na tržištu, što se upravo i dogodilo.

- Otpuštene količine od 35 tisuća tona dizela is...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
28. svibanj 2026 23:00