strateška akvizicija

Fortenova izlazi iz poljoprivrede: MK Group preuzima Dijamant

MK Group bi trebala steći 100 posto udjela, a akvizicija čeka odobrenje regulatora za tržišno natjecanje

Fabris Peruško, glavni izvršni direktor Fortenova grupe, i Mihailo Janković, generalni direktor MK Group

 Boris Scitar/
MK Group bi trebala steći 100 posto udjela, a akvizicija čeka odobrenje regulatora za tržišno natjecanje

MK Group i Fortenova grupa potpisali su ugovor o kupoprodaji kompanije Dijamant iz Zrenjanina, kojim bi MK Group trebala steći 100 posto udjela u Dijamantu, što predstavlja jedan od najznačajnijih akvizicijskih procesa u prehrambeno-poljoprivrednom sektoru Adria regije. Transakcija će biti dovršena nakon dobivanja odobrenja nadležnih regulatornih tijela za zaštitu konkurencije.

Mihailo Janković, generalni direktor MK Group, ističe da ova akvizicija predstavlja važan korak u daljnjem razvoju naše MK Agri-Food divizije i još jednom potvrđuje dugoročnu ambiciju MK Group da bude predvodnik u regionalnoj prehrambeno-poljoprivrednoj industriji.

- Investicijom potvrđujemo našu spremnost da podržimo kompanije s visokim potencijalom rasta i nastavimo širenje poslovnog ekosustava. Uvjeren sam da će prijenos našeg know-howa, iskustva i ekspertize, koji su izgrađeni kroz dugogodišnje upravljanje poljoprivrednim i prehrambenim kompanijama, omogućiti Dijamantu značajna unaprjeđenja u procesima, kvaliteti i inovacijama, kao i kreiranje dodatne vrijednosti za zaposlene, potrošače, partnere i cijelu industriju - izjavio je Janković.

Iz Fortenove objašnjavaju da se ovom kupoprodajom završavaju vrlo intenzivne aktivnosti postupnog izlaska iz poljoprivredne djelatnosti koje su obilježile protekle dvije godine. Pronašli su dobre partnere koji nude razvoj i daljnje jačanje. Član Upravnog odbora i glavni izvršni direktor Fortenova grupe Fabris Peruško podsjetio je da su u proteklom razdoblju kompaniju stabilizirali, otplatili dugove nastale prije 2017. godine, a ulaganjem od preko 40 milijuna eura vlastitih sredstava modernizirali dio tvornice star više od 40 godina. Time su udvostručili proizvodne kapacitete, poboljšali konkurentnost i povećali tržišne udjele.

image

Fabris Peruško, glavni izvršni direktor Fortenova grupe, i Mihailo Janković, generalni direktor MK Group

Boris Scitar/

- Danas Dijamant ima tvornicu koja je među tehnološki najmodernijima u industriji. Zadovoljan sam i jer smo sve vrijeme održavali socijalni dijalog i poboljšavali materijalne uvjete zaposlenih. Ukratko, osigurali smo preduvjete za novu razvojnu fazu koje će, siguran sam, MK Group znati iskoristiti. Ovaj potpis prvi je korak prema našem izlasku iz vlasničke strukture Dijamanta i nadamo se da će se cjelokupan proces zaključiti u očekivanom roku, kako bi kompanija nastavila daljnji razvoj - rekao je Peruško.

Ovom transakcijom Fortenova završava izlazak iz poljoprivredne industrije i industrije jestivih ulja i prerađevina, što je dio procesa optimizacije portfelja i izlaska iz djelatnosti koje više nisu njezin strateški smjer.

- Fokus Fortenova grupe usmjeren je na sektor trgovine, logistike i komercijalnih nekretnina te pića - poručio je glavni izvršni direktor Peruško.

Vjeruju da će iskustvo, investicijska snaga i strateška posvećenost MK Group doprinijeti daljnjem razvoju Dijamanta i jačanju njegove tržišne pozicije, a Fortenova će im pružati punu podršku u svim koracima tranzicije kako bi proces bio proveden uspješno i u najboljem interesu zaposlenih, partnera i cjelokupnog poslovanja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. svibanj 2026 01:58