Održivo je isplativo: Natječaj koji potiče i promovira održive prakse domaćih malih i srednjih tvrtki

Prošlogodišnji hrvatski „Heroj održivosti“ Hrvatski kišobran s predstavnicima Generalija u Bruxellesu

 promo

U tijeku su prijave na Generali SME EnterPRIZE, natječaj za mala i srednja poduzeća koja žele pokazati kako održivost može biti temelj poslovnog uspjeha

Mala i srednja poduzeća u Hrvatskoj ponovno imaju priliku pokazati kako održivost može biti pokretač poslovnog uspjeha. Otvorene su prijave za četvrto izdanje natječaja Generali SME EnterPRIZE, inicijative koja prepoznaje i nagrađuje poduzetnike koji održivošću grade konkurentsku prednost i mijenjaju zajednice nabolje.

image

Predstavljanje ovogodišnje Bijele knjige u Zagrebu. S lijeva na desno: Dijana Varlec (HRPSOR), Mario Carini (Generali), Vedrana Jelušić Kašić (PBZ)

promo

Riječ je o natječaju koji spaja poslovni uspjeh s društvenim utjecajem, pružajući poduzetnicima ne samo financijsku nagradu, već i priliku da se istaknu na europskoj razini. Prijave su otvorene do 31. kolovoza 2025. u dvije kategorije: Zajednica i Okoliš. Sudjelovati mogu mikro, mala i srednja poduzeća koja su klijenti Generali osiguranja, klijenti Privredne banke Zagreb, članovi udruge Glas Poduzetnika, članovi Hrvatskog poslovnog savjeta za održivi razvoj, članovi Talijansko hrvatske gospodarske komore i članovi Women in Adria.

image

Mario Carini, predsjednik Uprave Generali osiguranja

promo

Nagrade za pobjednike osigurava Generali osiguranje: svaki pobjednik pojedinačne kategorije osvaja 4.000 eura, dok ukupni pobjednik dobiva titulu „Heroja održivosti“ i oglašivački paket u vrijednosti od 6.250 eura. Najvažnije od svega — dobit će priliku predstaviti svoj rad na međunarodnom događanju Generali SME EnterPRIZE u Bruxellesu, u ožujku 2026. godine. Taj prestižni događaj već je ugostio i prošlogodišnjeg hrvatskog pobjednika, poduzeće Hrvatski kišobran, koje je svojom posvećenošću inkluzivnom zapošljavanju i kvalitetnoj izradi proizvoda ostavilo snažan dojam na europsku publiku.

image

Manlio De Silvio (SDA Bocconi) predstavlja saznanja iz Bijele knjige za Hrvatsku

promo

Iz Generali osiguranja poručuju kako natječaj ima jasan cilj: potaknuti male i srednje poduzetnike da ne prepoznaju održivost kao trošak, već kao stratešku prednost. Održivo poslovanje, ističu, sve češće postaje ključan element inovacija, dugoročnog rasta i lojalnosti kupaca.

No ova inicijativa nadilazi sam natječaj. Kroz cijelu godinu, Generali kroz SME EnterPRIZE platformu pruža dodatnu podršku poduzetnicima — od predstavljanja primjera dobre prakse, preko organizacije susreta i poslovnih posjeta, pa sve do jačanja kapaciteta za održivu tranziciju. Sve to s ciljem stvaranja snažne mreže malih i srednjih poduzeća koja vjeruju u održivost kao temelj poslovnog modela.

image

Predstavnik prošlogodišnjeg laureata ZEZ, Zoran Kordić, s Damirom Vukićem iz Generalija

promo

Inspiracija dolazi i iz konkretnih domaćih priča. Uz Hrvatski kišobran, pažnju je privukla i Zelena energetska zadruga (ZEZ), koja je prošle godine osvojila drugo mjesto u kategoriji Zajednica. Njihovi projekti pokazuju kako lokalne inicijative mogu potaknuti pozitivne promjene, ne samo u ekonomiji, već i u svakodnevnom životu zajednice. Upravo zato, Generali je organizirao i posjet novinara ovim dvjema tvrtkama, dodatno osvjetljavajući njihove uspjehe.

Važnost održivosti potvrđena je i kroz novo izdanje Bijele knjige, izrađene u suradnji s uglednom SDA Bocconi School of Management, a predstavljene nedavno u Zagrebu. Dokument temeljen na razgovorima s više od 1.260 europskih poduzeća jasno pokazuje: sve više malih i srednjih poduzeća uvodi održive prakse jer prepoznaje da one donose bolje poslovne rezultate, motiviraju zaposlenike i olakšavaju pristup financiranju. No istodobno, Bijela knjiga otkriva i područja u kojima je potrebna dodatna institucionalna te tržišna podrška kako bi poduzeća mogla ubrzati svoju tranziciju.

image

Prošlogodišnji europski Heroji održivosti u Bruxellesu

promo

Sudjelovanjem u Generali SME EnterPRIZE natječaju, domaći mali i srednji poduzetnici dobivaju priliku ispričati svoju priču, istaknuti svoj utjecaj i povezati se s europskom mrežom tvrtki koje zajednički oblikuju održivu budućnost.

Prijave za natječaj otvorene su do 31. kolovoza 2025., a sve informacije i prijavni obrazac dostupni su na službenoj stranici stranici Generali SME EnterPRIZE.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. prosinac 2025 20:55