Počinje riječko godišnje doba, ovogodišnji karneval posvećen je onima koji ga žive 365 dana u godini

 Ivor Mažar

Dječja karnevalska povorka u Rijeci će se održati 31. siječnja, a Međunarodna karnevalska povorka 15. veljače

Rijeka svake godine ima svoje posebno godišnje doba. To je godišnje doba u kojem se brišu granice između stvarnog i maštovitog, a gradom i njenom okolicom vladaju maškare. Zato je Riječki karneval mnogo više od manifestacije: on je dio identiteta grada i jedan od najsnažnijih simbola njegove slobode, otvorenosti i kreativnosti.

Korijeni karnevalske tradicije u Rijeci sežu duboko u povijest. Zapisi o maškaranju postoje još iz 15. stoljeća, kada su gradske vlasti pokušavale obuzdati običaj maskiranja i okupljanja. No karneval je preživio sve zabrane, prilagođavao se vremenu. Današnji oblik započinje 1982. godine, kada su se na Korzu okupile prve tri maškarane skupine – Halubajski zvončari, Pehinarski feštari i grupa „Lako ćemo“. Iz tog skromnog početka razvio se jedan od najvećih i najprepoznatljivijih karnevala u Europi.

image
Sanjin Ilić
image
Sanjin Ilić

Ovogodišnji Riječki karneval donosi i posebnu ljudsku dimenziju kroz personaliziranu komunikacijsku kampanju „Ljudi koji čine karneval“, koja u prvi plan stavlja ljude koji ga čine te ga žive 365 dana u godini. Unatoč svojim poslovima odnosno privatnom životu uvijek su spremni sudjelovati u karnevalu.

Lica karnevala ove godine su Dino Dolušić (Zametski zvončari), Sandra Picco (Draške maškare), Dora Pilepić (Siti i pijani) i Leo Rudan (Lumber klub Opatija), predstavnici različitih karnevalskih skupina koje svojim entuzijazmom, trudom i strašću održavaju karnevalsku tradiciju živom, a javnost će ih imati prilike upoznati kroz personalizirane priče.

image
Sanjin Ilić

Središte karnevalskih zbivanja čine dvije povorke koje svake godine privlače desetke tisuća sudionika i posjetitelja. Prva je Dječja karnevalska povorka, koja će se održati 31. siječnja s početkom u 12 sati na Korzu. Taj dan Rijeka pripada najmlađima. Tisuće djece, maskirane u likove iz mašte, bajki i svakodnevice, tog dana ispunjavaju Korzo smijehom, bojama i veseljem. Dječja povorka najljepši je dokaz da karneval nije samo tradicija, već živa priča koja se s lakoćom prenosi na nove generacije.

image
Marko Matešić

Vrhunac petog godišnjeg doba svakako je Međunarodna karnevalska povorka, koja se održava 15. veljače s početkom u 12 sati. Više od 10.000 sudionika iz preko 100 karnevalskih grupa iz Hrvatske i inozemstva i ove godine će pretvoriti Rijeku u veliku, živu pozornicu. Alegorijska kola na kojima karnevalske grupe rade mjesecima najbolje opisuju atmosferu slobode i kreativnosti.

image
Sanjin Ilić
image
Marko Matešić

Posebnu snagu karnevalu daju i njegovi tradicionalni elementi. Halubajski zvončari, upisani na UNESCO-v popis nematerijalne kulturne baštine, tradicionalno zatvaraju Međunarodnu povorku, simbolično označavajući kraj karnevalskog slavlja i povratak svakodnevici.

image
Sanjin Ilić
image
Sanjin Ilić

Zahvaljujući svojoj energiji i autentičnosti, Riječki karneval uvršten je među 500 najvažnijih događanja u Europi, a Sunday Times proglasio ga je jednim od najegzotičnijih događaja u svijetu. Višestruko je nagrađivan, uključujući i nagradu Turistička prizma za novu kvalitetu u turizmu.

image
Ivor Mažar

Pozivamo vas da posjetite Rijeku 31. siječnja radi Dječje karnevalske povorke i 15. veljače radi Međunarodne karnevalske povorke te doživite grad u njegovom najveselijem izdanju.

Jer samo u Rijeci, barem na trenutak, doista možete biti – što god želite.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. svibanj 2026 20:49