Vijeće Udruge veterana "Klub 119. brigade HV" nakon sjednice održane u sjedištu udruge u Puli, objavilo je priopćenje u kojem se snažno protivi najavljenom nastupu tribute benda Riblje Čorbe pod nazivom "Muzičari koji piju", koji bi trebao nastupiti 26. srpnja u naselju Štrmac kraj Labina, u sklopu manifestacije Labona party.
U priopćenju, koje potpisuje Vijeće Udruge, stoji kako je u 119. brigadi Hrvatske vojske, tijekom Domovinskog rata, bilo angažirano 1.600 vojnih obveznika s područja Labinštine, te da "ne mogu podržati izvođenje pjesama osobe koja se povezivala s vojnim strukturama koje su činile zločine nad civilnim stanovništvom Republike Hrvatske", prenosi Novi list.
Oštre kritike na račun Bore Đorđevića
Veterani podsjećaju kako je Borisav Bora Đorđević, frontmen i osnivač Riblje Čorbe, tijekom 1990-ih postao aktivan sudionik velikosrpske politike, a 1993. godine od Vojislava Šešelja proglašen je četničkim vojvodom, što je kasnije ponovljeno i 2012.
"U trenutku kada je Đorđević opetovano proglašen vojvodom, iz puške su ispaljena tri metka, poklonjena mu je četnička odora, a na svečanom ručku sviran je ‘Marš na Drinu’, pjesma koja u državama žrtvama srpske agresije ima ultranacionalističke konotacije.”
Veterani navode i njegove brojne izjave i glazbene nastupe koji su, kako tvrde, "odavali otvorenu potporu srpskim paravojnim postrojbama i četničkoj ideologiji", a kao posebno sporne ističu njegove javne istupe na dan pada Vukovara 2017. u Sloveniji, kao i nastup u okupiranom Kninu 1993. godine, gdje je pjevao stihove uvredljivog i prijetećeg sadržaja.
"Snimajući duete s osobama poput Baje Malog Knindže, u pjesmama u kojima se Bošnjacima izravno prijetilo smrću, Bora Đorđević je prešao granicu glazbe i svrstao se uz ideologiju koja je Hrvatskoj i njezinim građanima nanijela strašna stradanja."
Veterani ističu kako ne traže formalnu zabranu koncerta, ali žele jasno izraziti svoj stav.
"Kao hrvatski branitelji iz Istre i građani, koristimo svoje pravo iznijeti mišljenje - jer danas, kada znamo tko je Bora Đorđević i što je predstavljao, moramo se zapitati: kakvu poruku šaljemo mladima i našim obiteljima, ako dopuštamo da njegove pjesme postanu soundtrack našeg lokalnog slavlja?"
U priopćenju su izrazili nadu da organizatori manifestacije Labona Party možda nisu bili svjesni političko-ideoloških konotacija koje bi izvođenje pjesama Riblje Čorbe moglo izazvati u lokalnoj zajednici.
"Ako promotori nisu sagledali moguće posljedice, tada odgovornost za odabir repertoara i sve buduće slične nastupe - ostaje isključivo na njima."
‘Labinština zna cijenu slobode‘
Priopćenje završava porukom kako je sloboda Republike Hrvatske skupo plaćena, a da javna okupljanja ne smiju biti prostor za relativizaciju povijesti i veličanje onih koji su stajali uz agresora.
"Labinština zna cijenu koju je platila za slobodu. U najmanju ruku, zaslužuje i poštovanje u glazbenom programu."
Podsjetimo, koncert tribute benda Riblje Čorbe ‘Muzičari koji piju‘ trebao bi se održati u petak, 26. srpnja u Štrmcu. Organizatori manifestacije zasad se nisu javno očitovali o priopćenju veterana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....